Benedykt XVI. Niemiecki biskup powiedział o “ostatnim etapie ziemskiej wędrówki”

0
63

Niemiecki biskup Stefan Oster z Pasawy w Bawarii, która jest rodzinną diecezją 95-letniego emerytowanego papieża Benedykta XVI, powiedział, że “łatwo sobie wyobrazić, iż jest on na ostatnim etapie swojej ziemskiej wędrówki”. Wcześniej w środę papież Franciszek zaapelował o modlitwę za swego poprzednika. Włoska agencja ANSA podała nieoficjalnie, że papież-senior ma problemy z oddychaniem.

O modlitwę za 95-letniego papieża-emeryta Benedykta XVI zaapelował w środę w czasie audiencji generalnej w Watykanie papież Franciszek. Watykan podał później, że u Josepha Ratzingera nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia. Dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni podał jednak, że sytuacja jest “pod kontrolą”, a Benedykt jest pod nadzorem lekarzy.

Episkopat apeluje o modlitwy

Wieczorem o modlitwę za byłego papieża zwrócił się do wiernych za pośrednictwem Twittera arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski.

 

ZOBACZ: Watykan. Papież Franciszek prosi o modlitwę za Benedykta. “Bardzo chory”

 

“Bardzo proszę wszystkich wierzących w Polsce o modlitwę za papieża seniora Benedykta XVI” – napisał abp. Gądecki na Twitterze.

 

Niech Pan da mu siłę i moc w tym trudnym czasie cierpienia i choroby” – dodał przewodniczący episkopatu.

 

Niemiecki biskup: Wzywam do modlitwy

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec biskup Georg Bätzing opublikował napisaną przez siebie modlitwę w intencji papieża Benedykta.

 

ZOBACZ: Peter Seewald: Benedykt XVI cierpi z powodu obecnej sytuacji w Kościele

 

“Prosimy Cię za naszego Papieża, emerytowanego Benedykta: pomóż mu w chorobie i słabości” – pisze niemiecki hierarcha. “Niech poczuje więź tak wielu ludzi, którzy teraz wstawiają się za nim w modlitwie” – dodał przewodniczący episkopatu.

 

Myślami jestem z papieżem-emerytem” – napisał wcześniej Bätzing.

 

Wzywam wierzących w Niemczech, by modlili się za Benedykta XVI” – głosi jego wpis na Twitterze.

Wyrażając “wielkie zaniepokojenie” do apeli o modlitwę przyłączył się biskup Rudolf Voderholzer z Ratyzbony. W diecezji tej pracował brat Benedykta XVI Georg Ratzinger.

 

Do modlitw wezwał także biskup Osnabrück Franz-Josef Bode. Przypomniał, że Benedykt był jego nauczycielem w seminarium duchownym.

“Ostatni etap ziemskiej wędrówki

Z kolei biskup Stefan Oster z Pasawy w Bawarii, rodzinnej diecezji Josepha Ratzingera, wspomniał, że podczas spotkania w listopadzie zeszłego roku Benedykt XVI był słaby fizycznie, ale obecny umysłowo.

 

ZOBACZ: Elżbieta II poznała pięciu papieży. Najwięcej razy spotkała się z Janem Pawłem II

 

“Jeśli teraz jest jeszcze słabszy, to łatwo sobie wyobrazić, że jest na ostatnim etapie swojej ziemskiej wędrówki” – mówił hierarcha.

 

Proszę wszystkich o modlitewne towarzyszenie mu, które może go wzmocnić i pocieszyć” – przekazał biskup. 

 

Zrzekł się papiestwa pierwszy od 600 lat

Benedykt XVI urodził się 16 kwietnia 1927 roku w Niemczech. Został wybrany na głowę Kościoła katolickiego 19 kwietnia 2005 roku, a następnie sprawował tę funkcję do 28 lutego 2013 roku.

 

ZOBACZ: Peter Seewald: Benedykt XVI cierpi z powodu obecnej sytuacji w Kościele

 

Jako pierwszy papież od 600 lat zrzekł się wtedy godności ze względu na swój pogarszający się stan zdrowia.

95-letni Benedykt mieszka obecnie w Watykanie w rezydencji w Ogrodach Watykańskich.

hlk/zdr/ Polsatnews.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj