Blinken: Rosja używa na Ukrainie tych samych makabrycznych taktyk, jakie wcześniej stosowała w Syrii i Czeczenii

0
73

Sekretarz stanu USA Antony Blinken w Brukseli stwierdził, że spodziewa się, iż sytuacja na Ukrainie jeszcze się pogorszy. – Jest to, niestety, oparte na wszystkim, co wiemy o metodach prezydenta Putina, jeśli przychodzi do starań o podporządkowanie sobie innych krajów lub innych regionów. Widzieliśmy to w Czeczenii, widzieliśmy to w Syrii” – powiedział.

– Rosja używa na Ukrainie tych samych makabrycznych taktyk, jakie wcześniej stosowała w Syrii i Czeczenii – powiedział w piątek Sekretarz stanu USA Antony Blinken w Brukseli. Jak dodał, właśnie dlatego spodziewa się, że sytuacja na Ukrainie jeszcze się pogorszy.

– Kiedy mówimy, że prawdopodobnie będzie jeszcze gorzej, jest to, niestety, oparte na wszystkim, co wiemy o metodach prezydenta Putina, jeśli przychodzi do starań o podporządkowanie sobie innych krajów lub innych regionów. Widzieliśmy to w Czeczenii, widzieliśmy to w Syrii – powiedział sekretarz stanu po serii spotkań z szefami dyplomacji UE, G7 i NATO.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę >>>

Sekretarz stanu USA Antony Blinken w BrukseliYves Herman/EPA/PAP

“Zachód nie jest przeciwko Rosjanom”

Jak dodał, rosyjska agresja sprawiła, że współpraca Zachodu nigdy nie była tak bliska, a Rosja nigdy nie była tak odizolowana od świata.

– Słyszałem słowa prezydenta Putina o tym, że ta operacja przebiega zgodnie z planem. (…) Jeśli jego planem było uczynienie Rosji państwem pariasem, powiedziałbym, że jego plan działa – ocenił Blinken. Zastrzegł jednocześnie, że Zachód nie jest przeciwko Rosjanom.

Blinken odpowiedział też na pytanie, czy USA rozważają sankcje odcinające sprzedaż energii z Rosji. – Nie wykluczamy żadnych sankcji, ale nie mamy obecnie strategicznego interesu w ograniczaniu globalnych dostaw energii – powiedział. Jak stwierdził, wyższe ceny energii działałyby na korzyść Rosji.

– Bezpośrednim efektem byłoby zwiększenie cen na stacjach dla Amerykanów, a także zwiększenie rosyjskich zysków – powiedział dyplomata.

Dodał, że Zachód ma na celu “zdegradowanie statusu Rosji jako dostawcy energii” w długiej perspektywie, dlatego m.in. działa na rzecz zwiększenia dostaw LNG do Europy.

Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych >>>

Sekretarz stanu USA Antony Blinken w BrukseliYves Herman/EPA/PAP

USA nie będzie walczyć na Ukrainie

Blinken wykluczył też utworzenie strefy zakazu lotów nad Ukrainą, argumentując, że oznaczałoby to zestrzeliwanie rosyjskich samolotów, a USA nie zamierzają wchodzić w bezpośredni konflikt z Rosją. Nie wykluczył jednak wysłania Ukrainie dodatkowych systemów obrony powietrznej.

Szef dyplomacji USA aktualnie przebywa z wizytą w Europie, w piątek w Brukseli rozmawiał z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem, spotkał się z szefami dyplomacji UE, G7 i NATO. W sobotę Blinken będzie w Polsce.

Omówienie dalszej koordynacji działań sojuszników w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz możliwości zwiększenia pomocy humanitarnej – to cele jego sobotniej wizyty w naszym kraju W Rzeszowie będzie rozmawiał z szefem MSZ Zbigniewem Rauem.

Ambasada Stanów Zjednoczonych przekazała na Twitterze, że sekretarz Blinken w sobotę w Polsce omówi dalszą koordynację działań sojuszników wobec ciągłej rosyjskiej agresji oraz sposoby zwiększenia zaangażowania USA w pomoc humanitarną. “Podziękuje też Polsce za szczodre przyjęcie setek tysięcy osób uciekających z Ukrainy” – zapowiedziano.

Blinken ma odwiedzić też Mołdawię i państwa bałtyckie.

TVN24 na żywo – oglądaj w TVN24 GO:

Źródło zdjęcia głównego: Yves Herman/EPA/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj