Donald Tusk otrzymał ochronę SOP. Decyzję miał wydać Mariusz Kamiński

0
71

O zagrożeniu dotyczącym Donalda Tuska SOP miała poinformować policja. Jak podał Jan Grabiec, Platforma Obywatelska przekazywała wcześniej służbom informacje o groźbach kierowanych w stronę Tuska.

 

– W ostatnim czasie pojawiło się też zawiadomienie ze strony samej policji, dotyczące konkretnego zagrożenia związanego z osobą premiera Donalda Tuska. Myślę, że to zaważyło na decyzji SOP – przekazał rzecznik PO.

 

Dodał, że w obliczu zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w styczniu 2019 roku służby dziś reagują inaczej w sytuacjach, gdy pojawiają się konkretne zagrożenia.

 

ZOBACZ: Gdańsk. Zabójstwo Pawła Adamowicza. Psychiatrzy: Stefan W. może brać udział w procesie

 

Decyzję w sprawie objęcia ochroną rządową przewodniczącego PO, a więc osoby nie wymienionej w ustawie, wydał minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński – wynika z nieoficjalnych informacji “Rzeczpospolitej”.

 

W rozmowie z politykiem z zarządu PO Interia ustaliła, że Donald Tusk opowiadał o nasileniu się gróźb w ostatnich tygodniach, a sprawa przekroczyła “masę krytyczną”

 

Czytaj także: Donald Tusk objęty ochroną SOP. Powodem groźby – Wydarzenia w INTERIA.PL

 

– Nie chodzi o rutynę, bo każdy z nas codziennie dostaje różne maile o ćwiartowaniu albo inne groźby. Trochę zobojętnieliśmy. W przypadku Tuska, przy jego gigantycznej rozpoznawalności i hejtowi w mediach rządowych, najwyraźniej przekroczono kolejną granicę – zaznacza rozmówca.

Groźby w kierunku rodziny Borysa Budki

Ofiarą gróźb i spoofingu padł w tym roku Borys Budka i jego rodzina. W listopadzie telefon z pogróżkami odebrała córka polityka. 

 

– Zamorduje cię k***o głupia. Z jakich pobudek chcesz, żebyśmy znaleźli się w areszcie? Zginiecie za zatrzymanie naszego współpracownika Krzysztofa. Zamorduje cię i twoją żonę Katarzynę. Wbiję ci nóż w serce jak Stefan W. (zabójca prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza – red.) – mówił komputerowo wygenerowany głos. 

 

ZOBACZ: Pogróżki wobec rodziny Borysa Budki. Telefon odebrała 9-letnia córka

 

“Telefon podszywający się pod moją żonę. Nasza 9-letnia córka odebrała analogiczny komunikat na telefonie Kasi. Skoro wyświetlił się mój numer, była przekonana, że to ja dzwonię. A usłyszała męski głos, który groził jej mamie. Powiedzieć, że to skur…ństwo. to nic nie powiedzieć” – napisał wówczas na Twitterze Budka.

Były lider PO i jego żona otrzymali wulgarne wiadomości także dzień wcześniej. 

SOP powołana ustawą z 2017 r.

Służba Ochrony Państwa została powołana ustawą z 8 grudnia 2017 r. SOP zapewnia ochronę osób i obiektów oraz zajmuje się rozpoznawaniem i zapobieganiem skierowanym przeciw nim przestępstwom. 

 

Formacja m.in. zapewnia bezpośrednią ochronę, planuje sposoby zabezpieczenia oraz możliwości ewakuacji w przypadku zagrożenia, organizuje działania ochronne.

 

Wśród osób, którym SOP zapewnia bezpieczeństwo, są m.in. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, marszałkowie Sejmu i Senatu RP, premier, minister właściwy do spraw wewnętrznych oraz minister właściwy do spraw zagranicznych, byli prezydenci RP i inne osoby oraz obiekty ustawowo chronione ze względu na dobro państwa.

 

an/PAP/polsatnews.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj