Egipt. Porozumienie na szczycie klimatycznym. Powstanie fundusz rekompensat

0
28

Fundusz „strat i szkód” ma pomóc w ponoszeniu bezpośrednich kosztów niekorzystnych zjawisk związanych z ociepleniem klimatu. Na zdjęciu: aktywistka klimatyczna z plakatem o treści: „obserwujemy”.

Uczestnicy konferencji Klimatycznej w egipskim kurorcie Szarm el Szejk zatwierdzili w niedzielę nad ranem historyczne porozumienie. Pozwoli ono stworzyć fundusz na rekompensaty dla biednych krajów, które są ofiarami ekstremalnych zmian klimatycznych.

Przyjęte porozumienie to wielka wygrana dla najbiedniejszych krajów, które od dawna domagają się pomocy. Często to własnie one stają się ofiarami pogarszających się warunków klimatycznych: powodzi, suszy, fali upałów, głodu i burz.

 

Dzieje się tak, mimo że one same tylko w niewielkim stopniu przyczyniły się do emisji zanieczyszczeń, które podgrzewają atmosferę planety. Zagadnienie określane jest jako kwestia „sprawiedliwości klimatycznej”.

 

ZOBACZ: W. Brytania. Aktywistka klimatyczna zaatakowała Sir Davida Attenborougha. Interweniowała policja

 

Negocjacje w sprawie rezolucji trwały całą noc. Egipska prezydencja ogłosiła ostateczny tekst umowy nad ranem. Ma się nim zając posiedzenie plenarne.

 

Fundusz „strat i szkód” ma pomóc w ponoszeniu bezpośrednich kosztów niekorzystnych zjawisk związanych z ociepleniem klimatu dzięki wpłatom krajów rozwijających się, które proponowały takie rozwiązanie. Brak jednak informacji dotyczących wysokości tych wpłat oraz trybu ich dokonywania.

 

Dokument wzywa także do jak najszybszej redukcji produkcji gazów powodujących efekt cieplarniany oraz do ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 stopnia Celsjusza.

hlk/ Polsatnews.pl/Reuters

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj