Janina Ochojska: bardzo liczę na rodziny polskie, które otworzyły swoje domy i mieszkania

0
281

Janina Ochojska mówiła w “Faktach po Faktach” o tym, jak pomagać osobom uciekającym z Ukrainy. Zwróciła uwagę na to, że teraz do Polski będą przyjeżdżać uchodźcy z “coraz gorszymi doświadczeniami i z coraz większą traumą”. – Potrzebne jest stworzenie bezpieczeństwa. Bardzo liczę na rodziny polskie, które otworzyły swoje domy – mówiła.

Janina Ochojska, eurodeputowana i założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, była w poniedziałek gościem w “Faktach po Faktach”. Mówiła o tym, jak wygląda pomoc dla Ukraińców w Polsce. – Jest ogromny entuzjazm i ogromne zaangażowanie, duża empatia, to jest też bardzo ważne – powiedziała.

Podkreśliła jednak, że zbliża się czas, kiedy będą potrzebne “jakieś struktury”. – Trudno jest koordynować całą tę pomoc, właściwie nie ma organizacji w tej chwili, która by się tego podjęła, bo jest ona tak duża i jest też potrzeba w bardzo wielu wymiarach – mówiła.

Janina Ochojska w “Faktach po Faktach” TVN24

“Będą przybywać do nas osoby z coraz gorszymi doświadczeniami”

Ochojska dodała również, że ma nadzieję, że części osób uda się usamodzielnić.

– Powiedzmy sobie też szczerze, Ukraińcy nie są biedni i są tacy, którzy przyjechali tutaj z pieniędzmi, te osoby wynajmą sobie mieszkania, może założą firmy, bo taka możliwość będzie. Na pewno powstaną organizacje ukraińskie, zresztą już kilka organizacji z Ukrainy chce się przenieść do Polski – mówiła. – Będą tacy, którzy będą potrzebowali naszej pomocy bardzo długo, będą to osoby starsze i uboższe rodziny – dodała.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Tłumaczyła również to, jak pomagać osobom, które uciekając przed wojną, są w szoku.

– Trzeba pamiętać o tym, że będą przybywać do nas osoby z coraz gorszymi doświadczeniami i z coraz większą traumą, ponieważ ci są jeszcze w miejscach, gdzie toczy się wojna. Potrzebne jest stworzenie bezpieczeństwa. Dobrze, jeżeli takie osoby mogą przebywać w jakimś cieple rodzinnym, a nie gdzieś umieszczone w jakichś pomieszczeniach, gdzie nikt się nimi nie zajmuje – mówiła Ochojska. – Bardzo liczę na rodziny polskie, które otworzyły swoje domy i mieszkania – podsumowała.

Atak Rosji na Ukrainę – oglądaj program specjalny w TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj