Jarosław Gowin o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy po słowach Ziobry o „historycznym błędzie premiera”

0
107

Sytuację w obozie Zjednoczonej Prawicy komentował we wtorek w TVN24 lider Porozumienia i były wicepremier Jarosław Gowin. – I Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro zdają sobie sprawę z tego, że jeżeli PiS utraci władzę, to będą w kłopotliwym położeniu – mówił. Ocenił, że spekulacje o możliwości startu Solidarnej Polski razem z Konfederacją „należy włożyć między bajki”.

TSUE oddalił w środę wniesione przez Węgry i Polskę skargi dotyczące mechanizmu warunkowości, który uzależnia korzystanie z finansowania z budżetu Unii od poszanowania przez państwa członkowskie zasad państwa prawnego. Zdaniem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry należy mówić o „historycznym błędzie premiera”, który „wyraził akceptację na szczycie w Brukseli w 2020 roku dla wprowadzenia tego rodzaju rozporządzenia”. Zarząd Solidarnej Polski, partii Ziobry, określił swoje „czerwone linie” obecności w obozie rządowym.

Ziobro: historyczny błąd premieraTVN24

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Gowin o przedterminowych wyborach: Kaczyński mówił o tym wprost

O sytuacji w Zjednoczonej Prawicy mówił w TVN24 we wtorek były wicepremier i lider Porozumienia, byłego koalicjanta PiS i Solidarnej Polski, Jarosław Gowin. Został zapytany, czy gdyby Polski Ład okazał się sukcesem, dziś przygotowywalibyśmy się do wcześniejszych wyborów. – Tak. Jarosław Kaczyński mówił mi wtedy wprost, że jeżeli Polski Ład okaże się sukcesem to rozważa przedterminowe wybory wiosną 2022 roku. W tej chwili to nie wchodzi w grę – powiedział.

– Myślę, że głównym motywem do dążenia do przedterminowych wyborów była chęć, nie to, że pozbycia się koalicjantów, tylko przystrzyżenia ich do właściwego formatu – ocenił polityk. – Dzisiaj wiemy, że Polski Ład okazał się wielkim fiaskiem i mówię to naprawdę z goryczą, bo można było tego uniknąć – dodał.

Terlecki: Ziobro chce zaznaczyć swoją odrębność. Patrzymy na to spokojnie

Terlecki: Ziobro chce zaznaczyć swoją odrębność. Patrzymy na to spokojnieTVN24

Gowin: Morawiecki nie jest w stanie usunąć Zbigniewa Ziobry z rządu

Mówiąc o słowach Ziobry o „historycznym błędzie premiera” oraz „czerwonych liniach”, gość TVN24 stwierdził, że nie wyklucza, iż PiS i Solidarna Polska pójdą jeszcze razem do wyborów. – I Jarosław Kaczyński, i Zbigniew Ziobro zdają sobie sprawę z tego, że jeżeli PiS utraci władzę to będą w kłopotliwym położeniu – ocenił.

– Te spekulacje o możliwości startu Zbigniewa Ziobry, Solidarnej Polski, razem z Konfederacją moim zdaniem należy włożyć między bajki. Konfederacja, a przynajmniej ta wolnościowa część Konfederacji, nie jest zainteresowana takim aliansem – mówił Gowin. – To raczej Zbigniew Ziobro zbliża się do tej części narodowej, zręcznie zresztą rozgrywając napięcia wewnątrz obozu rządowego i wykorzystując tę sytuację, że po wypchnięciu Porozumienia z rządu Jarosław Kaczyński stał się zakładnikiem Solidarnej Polski – dodał.

Stwierdził, że Morawiecki musiał przełknąć słowa o „historycznym błędzie”, bo „nie miał innego wyjścia”. – Jarosław Kaczyński stawia go w sytuacji, w której Mateusz Morawiecki wychodzi na ring, naprzeciwko niego staje Zbigniew Ziobro, ale Mateusz Morawiecki ma jedną rękę związaną, dlatego że nie jest w stanie usunąć Zbigniewa Ziobry z rządu – stwierdził Gowin.

Zarząd Solidarnej Polski podjął trzy uchwały. W jednej propozycja własnego projektu o Sądzie Najwyższym

Zarząd Solidarnej Polski podjął trzy uchwały. W jednej propozycja własnego projektu o Sądzie NajwyższymTVN24

Ocenił, że koalicja wytrwa do kolejnych wyborów, ale mamy „trudny moment dla koalicji rządowej”. – Muszą zapaść jakieś rozstrzygnięcia dotyczące Izby Dyscyplinarnej. Tu chcę powiedzieć jasno w imieniu przynajmniej części opozycji, że jeżeli procedowany będzie projekt prezydencki to niech PiS się nie martwi o większość. Wiadomo, że tego projektu nie poprze Solidarna Polska, ale pod pewnymi warunkami być może za tym projektem gotowa jest zagłosować część opozycji – mówił. Dodał, że mówi w imieniu Porozumienia, ale myśli, że „także w innych klubach i kołach jest taka refleksja, że trzeba zrobić wszystko, żeby odblokować fundusze z Krajowego Planu Odbudowy”.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj