Maląg: wsparcie, które przygotowujemy dla Ukraińców, to przede wszystkim otwarcie rynku pracy

0
100

Otwarcie rynku pracy dla Ukraińców, specjalna infolinia, centralna baza ofert pracy i aplikacja ePraca w języku ukraińskim – takie formy pomocy zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że bardzo ważne jest wsparcie w czasie wojny obywateli Ukrainy.

We wtorek w siedzibie resortu odbył się briefing minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertrudy Uścińskiej i sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisława Szweda.

>>>

Minister rodziny o otwarciu rynku pracy dla obywateli Ukrainy

– Bardzo ważne jest dla nas wsparcie, stworzenie bezpieczeństwa w tym trudnym czasie wojny na Ukrainie dla tych obywateli, którzy do Polski przyjeżdżają – podkreśliła Maląg.

Poinformowała, że jej resort wraz z ZUS przygotowuje zmiany przepisów, które pozwolą na „długofalowe wsparcie” obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski.

– Wsparcie, które przygotowujemy, które znajdzie się też w specustawie, jest związane z zabezpieczeniem, przede wszystkim z otwarciem rynku pracy. Jesteśmy po spotkaniach z przedstawicielami pracodawców i publicznych służb zatrudnienia – dodała.

Jednocześnie – jak mówiła – działa wiele form wsparcia, z których obywatele Ukrainy mogą już skorzystać poprzez kanały komunikacyjne. To m.in. infolinia 19-524, centralna baza ofert Pracy (oferty.praca.gov.pl) i aplikacja mobilna ePraca w języku ukraińskim.

– Wszystkie te informacje znajdują się w jednym miejscu: na stronie www.pomagamukrainie.gov.pl, by obywatel Ukrainy mógł kompleksowo skorzystać z informacji – zauważyła Maląg.

Uruchomiono też konkurs ofert „Razem Możemy Więcej – Pierwsza Edycja Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców ma lata 2022-2023” z budżetem 40 mln zł. – Program będzie wspierał też aktywizację osób z Ukrainy – poinformowała.

Atak Rosji na Ukrainę – oglądaj program specjalny w TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Darek Delmanowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj