Mateusz Morawiecki: dzisiejszy poranek zmienił wszystko

0
258

Premier Mateusz Morawiecki wystąpił w Sejmie w związku z atakiem Rosji na Ukrainę. – To barbarzyństwo, z którym spotykamy się za naszą wschodnią granicą, musi się spotkać ze zdecydowanym odporem całego wolnego świata – podkreślił. – Dzisiaj Ukraina walczy nie tylko o swoją własną wolność, dzisiaj Ukraina walczy w imieniu całej Europy o wolność całej Europy – mówił.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w swoim wystąpieniu w Sejmie, że dzień 24 lutego 2022 roku przejdzie do historii jako dzień, w którym Rosja wybrała wojnę. Jako dzień, w którym jedno państwo bez żadnych powodów zaatakowało drugie.

– To barbarzyństwo, z którym spotykamy się za naszą wschodnią granicą, musi się spotkać ze zdecydowanym odporem całego wolnego świata – podkreślał premier.

– Dzisiaj Ukraina walczy nie tylko za swoją własną niepodległość, dzisiaj Ukraina walczy nie tylko o swoją własną wolność, dzisiaj Ukraina walczy w imieniu całej Europy o wolność całej Europy – mówił.

ROSJA ZAATAKOWAŁA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO >>>

W Sejmie o Ukrainie. “Potępiamy zbrodniczą agresję”TVN24

Premier: Europa kończy z naiwnym spojrzeniem na Rosję

Ocenił, że dobrze widać zagrożenie rosyjskie z naszej perspektywy, ale jego zdaniem nie było ono widoczne do niedawna z Europy.

– Dziś Europa mówi coraz bardziej po polsku, rozumie te zagrożenia coraz lepiej, kończy z naiwnym spojrzeniem na Rosję, które doprowadziło do swego rodzaju przyzwolenia na akty agresji – przekonywał premier.

Dodał, że dziś jest konieczność wypracowania “najdalej idących sankcji wobec Federacji Rosyjskiej”. – Tylko one są w stanie powstrzymać kolejne akty agresji – mówił.

Morawiecki o ataku Rosji na Ukrainę: poranek zmienił wszystko

– Dzisiaj jest absolutnie szczególny moment w naszej historii, bo ten dzisiejszy poranek zmienił wszystko – powiedział w sejmowym wystąpieniu szef rządu. – Spowodował, że te demony, o których już zapominaliśmy – demony II wojny światowej, wojny – na powrót odżyły – podkreślił premier.

– Napaść, agresja stały się faktem. Ludzie giną tuż za naszą wschodnią granicą – mówił Morawiecki. Podkreślił ponadto, że “nasza postawa musi być zdecydowana”

– Polska jest częścią najpotężniejszego sojuszu militarnego na świecie, Polska jest częścią NATO i jednocześnie jest tym państwem członkowskim, który uświadamia ryzyka związane z tą sytuacją – powiedział premier. Jak zaznaczył, “dzisiaj te ryzyka są w pełni zrozumiałe i we właściwie sposób oceniane przez naszych wszystkich partnerów w NATO”.

Rosyjskie helikoptery zestrzelone nad Hostomelem

Rosyjskie helikoptery zestrzelone nad Hostomelemfacebook.com/MinistryofDefence.UA

Premier: Polska jest dzisiaj krajem bezpiecznym

Szef polskiego rządu zapewnił, że “Polska jest dzisiaj krajem bezpiecznym”. – Nasze służby mundurowe i wojsko zostały podniesione w stan podwyższonej gotowości. Nasze wszystkie działania, które podejmowaliśmy od dłuższego czasu służyły wzmocnieniu obronności – powiedział premier.

Dodał, że w najbliższym czasie pod obrady Sejmu trafi projekt ustawy o obronie ojczyzny. Zaapelował do polityków, o szybkie procedowanie tej ustawy. Jego zdaniem zmiany te umocnią nasze bezpieczeństwo.

Premier powiedział, że nie jest zaskoczony tym, co dzisiaj dzieje się na Ukrainie, i zauważył przy tym, że przestrzegał przed tym liderów europejskich. – Władimir Putin wybrał drogę terroru, chce złamać Europę terrorem. Od naszej zdecydowanej odpowiedzi zależeć będzie również to, czy będziemy w stanie przywrócić integralność terytorialną Ukrainy – podkreślił.

Morawiecki o “mocnych sankcjach” na Rosję

Premier mówił, że “nasze działania, działania Europy, wolnego świata idą w dwóch kierunkach”. – Po pierwsze, wdrożenie możliwie mocnego, zdecydowanego pakietu sankcji nałożonych na Federację Rosyjską. Takiego pakietu, który będzie w skuteczny sposób odstraszał od kolejnych działań i da nadzieję na przywrócenie pełnej integralności terytorialnej Ukrainy i jej niepodległość – wskazał szef rządu.

Przekazał, że “drugi kierunek działań – ten, nad którym wspólnie musimy pracować, to kierunek wzmocnienia wschodniej części NATO, wschodniej części Unii Europejskiej”. – Tutaj także jesteśmy w zaawansowanych rozmowach – zaznaczył.

Poinformował, że prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak są w stałym kontakcie z odpowiednikami w NATO, w szczególności w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i z innymi krajami sojuszniczymi.

– Po to, aby w najkrótszym możliwym czasie wschodnia flanka NATO była jeszcze bardziej wzmocniona. Trzeba przypomnieć, że już dziś jest tutaj ponad 6 tysięcy żołnierzy Paktu Północnoatlantyckiego, którzy wspierają naszych żołnierzy i w porównaniu do stanu sprzed kilku lat jest to znaczące wzmocnienie naszej obronności, znaczące wzmocnienie wschodniej flanki – podkreślił Morawiecki.

 Atak Rosji na Ukrainę – oglądaj program specjalny w TVN24:

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Marcin Obara

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj