Naczelny rabin Ukrainy: nie mogliśmy zatrzymać Hitlera, ale możemy zatrzymać Putina

0
279

Naczelny rabin Ukrainy Jaakov Bleich zaapelował w rozmowie z CNN do światowych przywódców o pomoc w zatrzymaniu rosyjskiej inwazji. – Podczas II wojny światowej nie mogliśmy zatrzymać Hitlera, ale teraz możemy zatrzymać Putina. Wzywam cały świat do działania, zróbmy coś, wciąż możemy go zatrzymać – powiedział.

– Jest tylko jeden nazista, który powinien zostać zdenazyfikowany, to Władimir Putin – zaznaczył rabin Bleich w rozmowie z CNN, komentując twierdzenia prezydenta Rosji, że jedną z przyczyn inwazji na Ukrainę jest potrzeba “zdenazyfikowania” tego państwa.

Zdaniem rabina działania rosyjskiej armii są “wojną przeciwko ludzkości”. – Od piątku ta wojna przekształciła się z wojny przeciwko ukraińskiemu wojsku w wojnę przeciwko ludzkości. (…) Nie będę tego nazywał ludobójstwem, ponieważ on [Putin – przyp. red.] zabija wszystkich na oślep, nie obchodzi go to, kto ma jakie geny czy pochodzenie – mówił rabin.

Jak dodał, rosyjski prezydent “zabija tych ludzi, których deklarował bronić”. – Bombarduje Charków, gdzie mieszka wiele osób mówiących po rosyjsku. Czy nie ogłaszał, że będzie bronić rosyjskojęzycznej ludności? – podkreślił Bleich.

– Świat może zatrzymać Putina, może to zrobić NATO i USA poprzez zbombardowanie długiego na blisko 60 kilometrów konwoju rosyjskich wojsk, zmierzającego do Kijowa, by zniszczyć stolicę Ukrainy i mieszkających tam ludzi – ocenił rabin. – Czas, by świat coś zrobił – zaapelował.

Relacja tvn24.pl: ósma doba rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Rosyjska kolumna zniszczona w Buczy. Ukraina, 01.03.2022Serhii Nuzhnenko/AP/East News

Rosyjska inwazja na Ukrainę

Tydzień temu w czwartek nad ranem, na rozkaz Władimira Putina, Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Agresorzy bombardują nie tylko strategiczną infrastrukturę wojskową, ostrzeliwana jest także infrastruktura cywilna, w tym budynki mieszkalne. Jak podaje strona ukraińska, wśród ofiar są setki cywilów, w tym dzieci. Rosjanie weszli na Ukrainę zarówno od północy – także z terytorium Białorusi – jak i z południa, z Krymu. Najcięższe starcia toczą się o Charków oraz o stolicę – Kijów. Ukraińcy stawiają twardy opór.

W centrum Kijowa w nocy ze środy na czwartek miały miejsce cztery potężne eksplozje. Podczas ostrzału artyleryjskiego Izium, w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy, zginęło co najmniej trzech cywilów. Straty w ludziach są również po stronie rosyjskiej – prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że Rosja od początku inwazji straciła 9 tysięcy żołnierzy.

TVN24 na żywo – oglądaj w TVN24 GO:

Źródło zdjęcia głównego: Serhii Nuzhnenko/AP/East News

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj