„New York Times”: Rosjanie używają wabików, które mają zmylić ukraińską obronę

0
95

Trwa 20. doba rosyjskiego ataku na Ukrainę. Powołując się na ustalenia amerykańskiego wywiadu, „New York Times” donosi, że używając pocisków rakietowych Iskander-M przeciwko Ukrainie, Rosjanie stosują także dodatkowe urządzenia, które mają na celu zmylenie obrony powietrznej.

RELACJA: Atak Rosji na Ukrainę – 20. doba

Od 24 lutego, od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, władze w Kijowie przekazywały informacje, że terytorium zaatakowanego kraju jest ostrzeliwane przy pomocy systemów rakietowych Iskander.

Czytaj więcej: Doradca szefa ukraińskiego MSW: Rosja wystrzeliła rakiety Iskander z terytorium Białorusi

„Wabiki, które oszukują radary obrony powietrznej”

Jak donosi „New York Times”, powołując się na ustalenia amerykańskiego wywiadu, pociski Iskander-M wypuszczają w locie wabiki, które mają zmylić ukraińską obronę powietrzną – zarówno radary, jak i głowice naprowadzające na źródło ciepła.

„Przedstawiciele amerykańskiego wywiadu odkryli, że ostrzał rakietami balistycznymi, wystrzelonymi przez Rosję na Ukrainę, zawiera niespodziankę: wabiki, które oszukują radary obrony powietrznej i pociski naprowadzane na źródło ciepła” – czytamy.

30-centymetrowa „strzałka”

Przedstawiciel amerykańskiego wywiadu opisuje, że każde z takich urządzeń ma około 30 centymetrów długości, ma kształt strzałki i jest białe z pomarańczowym zakończeniem. „Są one wypuszczane przez pociski balistyczne krótkiego zasięgu Iskander-M, które Rosja wystrzeliwuje z mobilnych wyrzutni po drugiej stronie granicy” – dodaje anonimowo urzędnik, cytowany przez „New York Times”.

Jak pisze dalej amerykański dziennik, każde takie urządzenie jest wypełnione elektroniką i wytwarza sygnały radiowe, aby zagłuszać lub fałszować działanie radarów przeciwnika, które próbują zlokalizować pocisk Iskander-M, a także zawiera źródło ciepła, które ma przyciągnąć nadlatujące rakiety obrony powietrznej.

Iskandery mogą osiągnąć cele oddalone o ponad 200 mil

Jak zauważa „NYT, użycie takich wabików może pomóc wyjaśnić, dlaczego ukraińska obrona przeciwlotnicza miała trudności z przechwyceniem rosyjskich pocisków Iskander.

„Zgodnie z dokumentacją rządu USA, pocisk Iskander napędzany silnikiem rakietowym na paliwo stałe może osiągać cele oddalone o ponad 200 mil. Każda mobilna wyrzutnia może wystrzelić dwa Iskandery, zanim będzie musiała zostać przeładowana” – pisze dalej dziennik.

Rakiety Iskander-MGetty Images

„New York Times” cytuje Richarda Stevensa, który przez 22 lata służył w armii brytyjskiej jako żołnierz zajmujący się usuwaniem ładunków wybuchowych, a później przez 10 lat pracował jako cywilny technik bombowy między innymi w południowym Iraku i Afryce. Ekspert twierdzi, że miał do czynienia „z wieloma rodzajami chińskiej i rosyjskiej amunicji, ale czegoś takiego nigdy nie widział”.

TVN24 na żywo – oglądaj w TVN24 GO:

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj