Nowe zdjęcia rosyjskiego konwoju w pobliżu Kijowa. Reuters: siły rozproszone i przegrupowane

0
109

Zdjęcia satelitarne wskazują na przegrupowanie rosyjskiego konwoju w pobliżu Kijowa – poinformowała w czwartek agencja Reutera, powołując się na amerykańską firmę Maxar, zajmującą się między innymi obsługą satelitów okołoziemskich.

Rosyjski konwój wojskowy widziany po raz ostatni w pobliżu lotniska Antonowa znajdującego się na północnym-zachodzie od stolicy Ukrainy, Kijowa, rozproszył się i został przegrupowany – poinformował Maxar.

Rosyjskie ciężarówki z zaopatrzeniem w miejscowości BerestiankaMAXAR TECHNOLOGIES/PAP/EPA

Zdaniem firmy oddziały rosyjskiej armii poruszają się w pobliżu lotniska, a wysunięte dalej na północ jednostki ustawiły się w pobliżu wsi Łubianka, przygotowując haubice do wystrzału.

Zdjęcia satelitarne wskazują na przegrupowanie rosyjskiego konwoju w pobliżu KijowaMAXAR TECHNOLOGIES/PAP/EPA

W Kijowie ogłoszono alarm przeciwlotniczy – poinformowała w nocy z czwartku na piątek na Telegramie Rada Miasta Kijowa. “Prosimy wszystkich o udanie się do schronów” – napisano. Komunikat sporządzono w języku ukraińskim oraz angielskim.

Rosyjski konwój wojskowy w pobliżu lotniska AntonowaMAXAR TECHNOLOGIES/PAP/EPA

Sztab Generalny Ukrainy: utrzymujemy obronę

Wojska ukraińskie odpierają ataki i powstrzymują rosyjskie działania ofensywne na wszystkich kierunkach – podał w czwartek w wieczornym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

“W ciągu dnia na kierunku poleskim i wołyńskim siły ukraińskie wyparły wroga na niekorzystne dla niego pozycje” – poinformowano w komunikacie, dodając, że w ciągu dnia udało się wyzwolić miejscowość Bakłanowa Murawyjka na północny wschód od Kijowa.

Obrona stolicy utrzymuje pozycje, a obiekty infrastruktury krytycznej miasta są chronione – wskazano. Sztab zapewnił, że siły rosyjskie “zostały zatrzymane na wszystkich kierunkach i ponoszą istotne straty”. “Napastnicy skupili się na rozpowszechnianiu dezinformacji i propagandy wszystkim dostępnymi kanałami informacyjnymi” – podano.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Źródło zdjęcia głównego: MAXAR TECHNOLOGIES/PAP/EPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj