Od początku rosyjskiej inwazji zginęło 41 dzieci

0
251

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę potwierdzono śmierć 474 cywilów, rannych zostało co najmniej 861 osób – podało Biuro Praw Człowieka ONZ. Według ukraińskiej rzeczniczki praw człowieka w wyniku rosyjskiej agresji zabitych zostało już 41 dzieci, a 76 kolejnych odniosło obrażenia.

Biuro Praw Człowieka ONZ podkreśla, że realna liczba ofiar jest prawdopodobnie znacznie wyższa, a obecne szacunki są niekompletne, bowiem nie ma jeszcze raportów z kilku miejsc. „Dotyczy to na przykład miast Wołnowacha, Mariupol, Izium. Istnieją podejrzenia, że są tam setki ofiar cywilnych” – napisano w oświadczeniu.

Porzucone dziecięce wózki w miejscowości Irpeiń w obwodzie kijowskim PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

– Nie ma dnia bez wiadomości o dziesiątkach ofiar cywilnych, które są wynikiem masowych bombardowań i ostrzeliwania dzielnic mieszkaniowych głównych ukraińskich miast – powiedziała we wtorek Radzie Praw Człowieka ONZ Jewhenia Filipenko, ambasador Ukrainy przy ONZ w Genewie.

Ponad 40 ofiar śmiertelnych wśród dzieci

„Od początku inwazji na Ukrainę do godz. 12 8 marca 2022 roku 41 dzieci zostało zabitych, a kolejne 76 zostało rannych” – przekazała na Telegramie ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa.

Według agencji Ukrinform policja z obwodu dniepropietrowskiego ewakuowała kolejnych 300 osób z Charkowa. „Wśród uratowanych jest matka z trojgiem dzieci, którzy znaleźli się w nocy pod rosyjskim ostrzałem. Jedno z dzieci zostało ranne w wyniku fali uderzeniowej. Ponadto, w czasie rozmowy z policją, kobieta powiedziała, że dziecko sąsiadów zmarło na ich oczach” – przekazała Denysowa.

W mieście Dergacze w obwodzie charkowskim Rosjanie trafili w szkołę i strzelali w kierunku obszarów mieszkalnych. Zginęły co najmniej trzy osoby, a 15 zostało rannych, w tym czteroletnie dziecko – pisze Ukrinform.

Zniszczony CharkówSERGEY KOZLOV/EPA/PAP

Według tej agencji pojawiły się informacje o kolejnych czterech rannych cywilach w obwodzie donieckim, natomiast liczba zabitych i rannych w zablokowanych przez Rosjan Mariupolu i Wołnowasze jest obecnie niemożliwa do ustalenia.

Denysowa poinformowała, że Rosjanie ostrzelali też dzielnicę mieszkalną Mikołajowa przy użyciu amunicji kasetowej, zakazanej przez międzynarodowe konwencje. Wezwała społeczność międzynarodową i organizacje praw człowieka do podjęcia wszelkich możliwych środków, by powstrzymać inwazję – podał Ukrinform.

Atak Rosji na Ukrainę – oglądaj program specjalny w TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj