Pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z działaniami Rosji wobec Ukrainy

0
278

„Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ z udziałem Ukrainy o 21 czasu nowojorskiego” – poinformował na Twitterze ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski. O takie spotkanie zwróciła się Ukraina.

Prezydent Rosji podpisał w poniedziałek dekret o uznaniu separatystycznych „republik ludowych” w Donbasie za niepodległe. Władimir Putin i przywódcy separatystów w Donbasie podpisali też umowy o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z Rosją. Nakazał również swojemu ministerstwu obrony wysłanie rosyjskich sił do prowadzenia „działań pokojowych” w dwóch „republikach” na terenie obwodów donieckiego i ługańskiego.

OGLĄDAJ W INTERNECIE W TVN24 GO

Czytaj również: Rosja-Ukraina. Sytuacja na granicy i przyczyny konfliktu

W związku z tymi wydarzeniami Ukraina zwróciła się o pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. „Wysłaliśmy już prośbę do Rady” – napisał na Twitterze w nocy z poniedziałku na wtorek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Do zwołania posiedzenia Rady wezwały Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Albania, Norwegia i Irlandia.

Ambasador Ukrainy przy ONZ Sergiusz Kysłyć w liście do swojego rosyjskiego odpowiednika napisał, że Kijów prosi o pilne spotkanie, ponieważ działania Putina naruszają suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, Kartę Narodów Zjednoczonych oraz rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 2014 roku.

Jak poinformował ambasador Polski przy ONZ w Nowym Jorku Krzysztof Szczerski, „posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ z udziałem Ukrainy o 21 czasu nowojorskiego” (godz. 3 polskiego czasu – red.).

Andrzej Zaucha o orędziu Putina i podpisaniu dekretuTVN24 BiS/ Reuters

Źródło zdjęcia głównego: ZURAB KURTSIKIDZE/PAP/EPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj