PKB w górę. Są najnowsze dane z polskiej gospodarki

0
166

Produkt Krajowy Brutto Polski w czwartym kwartale 2021 roku wzrósł o 7,3 procent w ujęciu rocznym – podał Główny Urząd Statystyczny. Dla porównania, w trzecim kwartale polska gospodarka urosła o 5,3 procent rok do roku.

Z danych GUS wynika także, że inwestycje w IV kw. wzrosły o 11,7 proc. rdr, konsumpcja prywatna wzrosła o 7,9 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 11,2 proc. rdr.

Z konsensusu przeprowadzonego przez PAP Biznes wynika, że rynek oczekiwał w IV kw. wzrostu inwestycji o 11,9 proc. rdr, konsumpcji prywatnej o 8,1 proc. rdr i popytu krajowego o 11,2 proc. rdr.

Dane o PKB. Komentarze ekonomistów

“A więc jednak PKB +7,3 proc. r/r (+1,7 proc. kw/kw). O tyle wzrosła polska gospodarka w ostatnim kwartale roku. Konsumpcja +7,9 proc., inwestycje +11,7 proc., eksport netto -3,2pp, zapasy +4,2pp. Z grubsza to, czego można było się spodziewać po 2 rundach szczątkowych danych” – komentują ekonomiści mBank Research.

“GUS potwierdza, że PKB Polski w IV kwartale wzrósł o 7,3 proc. r/r (konsumpcja prywatna +7,9 proc. r/r, inwestycje +11,7 proc. r/r). Co przed nami? Wysoki punkt startowy, potem ostre hamowanie z uwagi na efekty obecnego kryzysu, zacieśnienie monetarne i wstrzemięźliwość konsumentów” – piszą eksperci Analiz Pekao.

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj