PKP Energetyka po siedmiu latach wróci w państwowe ręce. Kupi ją PGE

0
76

– Dzisiaj jest ważny dzień dla Polskiej Grupy Energetycznej, myślę, że także dla transformacji polskiej energetyki. Zawarliśmy dzisiaj transakcję warunkową na zakup PKP Energetyka. Trafia do nas spółka nowoczesna, z profesjonalną kadrą, ze stabilnym rynkiem – powiedział w środę na konferencji prasowej prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski

 

– Zakup PKP Energetyka oraz utworzenie NABE w przyszłym roku ukształtują docelowy wymiar działalności PGE na najbliższe wiele lat – podkreślił.

 

ZOBACZ: Jacek Sasin: Podpisaliśmy Umowę Społeczną. To zielone światło dla historycznego projektu

 

Spółka wraca pod państwowe skrzydła po siedmiu latach.

Perspektywa wejścia na rynek kolejowy

W 2015 roku PKP Energetyka była wyceniana na dwa mld zł, jak przypomniał prezes PGE. – Dzisiaj według nas jest to niecałe sześć mld zł – stwierdził Dąbrowski.

 

– Pozyskujemy firmy, która otwiera przed PGE nową perspektywę wejścia na rynek kolejowy – dodał. 

 

WIDEO: Konferencja Wojciecha Dąbrowskiego

 

 

– Będziemy tę spółkę dalej rozwijali w kierunku niskoemisyjnej gospodarki. Zakup PKP Energetyka to proces przemyślany, prowadziliśmy negocjacje prawie dwa lata. Doszliśmy do porozumienia i mogę dzisiaj powiedzieć, że to transakcja win-win – wyjaśnił prezes PGE.

 

– Polska kolej i polska energetyka wzmacniają swoje bezpieczeństwo – dodał.

Potrzebna zgoda UOKiK

“Cena do zapłaty przez PGE została ustalona na kwotę ok. 1 913,5 mln złotych w oparciu o wartość przedsiębiorstwa (enterprise value) ustaloną na dzień 31 marca 2022 r. w wysokości ok. 5 944,5 mln złotych i zostanie rozliczona w oparciu o mechanizm locked – box. Cena będzie podlegać ewentualnym korektom, w szczególności o kwotę wypływu środków z Grupy PKPE do grupy Sprzedającego” – napisano w oficjalnym komunikacie.

 

Zamknięcie transakcji zostanie dokonane po spełnieniu kilku warunków, m.in. uzyskania zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), uzyskanie zgody Ministra Aktywów Państwowych (MAP) oraz po zakończeniu sporu sądowego dotyczącego prywatyzacji PKP Energetyka.

 

ZOBACZ: “Brednie” i “fejk newsy”. Jacek Sasin o zarzutach opozycji w sprawie Orlenu

We wrześniu 2015 roku PKP Energetyka została sprzedana przez Polskie Koleje Państwowe spółce Caryville Investments należącej do amerykańskiego funduszu CVC Capital Partners. Wówczas kwota transakcji wyniosła 1,41 mld zł. 

 

PKP Energetyka zajmuje się sprzedażą i dostarczaniem energii klientom trakcyjnym i biznesowym. Jednym z największych odbiorców są PKP Polskie Linie Kolejowe. 

 

an/pgo/Polsat News/Interia Biznes

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj