Pożar na statku wycieczkowym w pobliżu Korfu nadal niedogaszony. Uratowano 280 osób, 12 jest zaginionych

0
110

Dwanaście osób uznaje się za zaginione po pożarze, który wybuchł na statku wycieczkowym w pobliżu greckiej wyspy Korfu. Wśród nich są obywatele Bułgarii, Grecji, Turcji i Litwy. Służby uratowały do soboty 280 pasażerów i członków załogi. Strażacy nadal starają się opanować ogień.

W piątek około godziny 4.30 rano (godz. 3.30 w Polsce) na 183-metrowym wycieczkowcu Euroferry Olympia płynącym pod włoską banderą wybuchł pożar. Do zdarzenia doszło u wybrzeży greckiej wyspy Korfu na Morzy Jońskim, pomiędzy Grecją a Albanią, podczas rejsu z greckiego portu Igumenitsa do Brindisi we Włoszech.

Wycieczkowiec przy Korfu nadal się paliPAP/EPA/STR

Zaginęło 12 osób

Kiedy pojawił się ogień, na pokładzie znajdowało się 241 pasażerów i 51 członków załogi (wcześniej informowano o 239 pasażerach). Do soboty uratowano 280 osób. Większość z nich przetransportowano statkami ratowniczymi na Korfu.

Dziennikarze Reutersa podali w sobotę rano, że co najmniej 10 osób trafiło do szpitala na wyspie, głównie z powodu problemów z oddychaniem.

12 osób zostało uznanych za zaginione. Grecka straż przybrzeżna poinformowała, że pasażerowie ci pochodzą z Bułgarii, Grecji, Turcji i Litwy, a ich krewni czekają na wieści o bliskich. “Bardzo się martwię, nie wiem, co się stanie” – powiedział państwowej telewizji z Korfu Ilias Gerontidakis, syn jednego z zaginionych.

Takie kłęby dymu unosiły się w piątek nad statkiem wycieczkowym w pobliżu KofruPAP/EPA/GUARDA COSTIERA HANDOUT

Trwa walka z ogniem

W sobotę służby nadal walczyły z ogniem, a kłęby czarnego i szarego dymu unosiły się nad wycieczkowcem. Jak przekazał przedstawiciel straży pożarnej, funkcjonariusze próbowali zbić temperaturę na statku, zanim załogi ratunkowe weszły na pokład, aby wznowić operacje poszukiwawcze. Statek został również przyholowany bliżej brzegu.

W sprawie pożaru zarządzono prokuratorskie śledztwo. Funkcjonariusz greckiej straży przybrzeżnej przekazał, że kapitan i dwóch inżynierów ze statku zostało na krótko zatrzymanych w celu złożenia zeznań, a następnie ich zwolniono.

Przyczyna pożaru jest badana. Władze będą miały więcej dowodów, gdy statek zostanie odholowany w bezpieczne miejsce – powiedział minister żeglugi Giannis Plakiotakis telewizji Skai.

Trwa gaszenie pożaru na wycieczkowcu w pobliżu GrecjiPAP/EPA/STR

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/STR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj