Radziwinowicz: Rosja ciągle gra o zainstalowanie w ciele Ukrainy zatrutego implantu

0
274

Najbardziej prawdopodobny wariant to jest gra do końca przez Federację Rosyjską, przez Władimira Putina o to, aby Ukraina zadeklarowała, że nie będzie pretendowała do NATO – mówił w „Faktach po Faktach” w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Zdaniem Wacława Radziwinowicza, wieloletniego korespondenta „Gazety Wyborczej” w Moskwie, Rosja ciągle gra o „zainstalowanie w ciele Ukrainy zatrutego implantu, przez który można byłoby sterować tym krajem”.

OGLĄDAJ „FAKTY PO FAKTACH” W INTERNECIE W TVN24 GO

Ukrainie zagraża rosyjski atak.

Siły tzw. Ługańskiej Republiki LudowejAlexander Reka/TASS/Forum

– Nasze informacje jasno wskazują, że siły, w tym siły lądowe, powietrzne, okręty, przygotowują się do rozpoczęcia ataku przeciwko Ukrainie w nadchodzących dniach – oświadczył sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas zwołanego przez Rosję posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.

O sytuacji wokół Ukrainy dyskutowali w „Faktach po Faktach” w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek, generał dywizji w stanie spoczynku, dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego oraz Wacław Radziwinowicz, wieloletni korespondent „Gazety Wyborczej” w Rosji.

Generał Pacek o „niekończącej się spirali zastraszania”

Generał Pacek odniósł się do informacji przekazanych prez Blinkena na temat rosyjskich przygotowań do ataku. – Odbieram to jako niekończącą się spiralę zastraszania, która, wydawało się przez chwilę, że nie będzie już dalej nakręcana – powiedział.

– Trudno nie wierzyć Amerykanom. Po tym wszystkim, co padło z ust między innymi Władimira Putina, traktuję te informacje, które przekazuje prezydent Biden i sekretarz Blinken, jako słowa wiarygodne, że to nie jest tylko jakiś przekaz do Amerykanów, że to nie jest tylko gra – mówił dalej. – Z punktu widzenia tego, co się dzieje w Rosji i na Ukrainie, to ten scenariusz [inwazji – przyp. red.] jest wciąż możliwy – dodał.

– Dzisiaj przed programem miałem możliwość uzyskania własnych informacji, co się dzieje w Donbasie, (…), w Donbasie zaczyna się robić gorąco, zaczyna wrzeć, ludzie z jakichś powodów zaczynają panikować, zaczynają się obawiać, ludzie się boją, są skryci, nie chcą tego ujawniać – przekazał generał Pacek.

Jego zdaniem „jednak najbardziej prawdopodobny wariant to jest gra do końca przez Federację Rosyjską, przez Władimira Putina o to, aby Ukraina zadeklarowała, że nie będzie pretendowała do NATO”.

Generał Pacek o „niekończącej się spirali zastraszania”TVN24

Radziwinowicz o „zainstalowaniu w ciele Ukrainy zatrutego implantu”

Również Wacław Radziwinowicz mówił o możliwych scenariuszach rozwoju sytuacji na Ukrainie.

– Z jednej strony wariant przejęcia Doniecka i Ługańska jest coraz bardziej możliwy i realny, ale z drugiej strony Rosja gra ciągle na to, żeby ciągnąć dalej kwestię porozumień mińskich, czyli takiego rozwiązania, w wyniku którego Donieck i Ługańsk stałyby się na powrót prowincjami ukraińskimi, ale kontrolowanymi przez Rosję, czyli zainstalowanie w ciele Ukrainy zatrutego implantu, przez który można byłoby sterować tym krajem i doprowadzić do takich zmian, żeby na przykład pojawił się kiedyś nowy Janukowycz, który powie: „my nie chcemy do NATO” – ocenił dziennikarz.

Jak kontynuował, Rosji nie chodzi o to, „żeby oderwać jakieś 16 tysięcy kilometrów kwadratowych, ale o 600 tysięcy kilometrów kwadratowych całej Ukrainy”. – Oni grają o całą Ukrainę, a nie tylko o skrawek ziemi – dodał Radziwinowicz.   

Radziwinowicz o "zainstalowaniu w ciele Ukrainy zatrutego implantu"

Radziwinowicz o „zainstalowaniu w ciele Ukrainy zatrutego implantu”TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Alexander Reka/TASS/Forum

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj