Reporter TVN24 ewakuował się z Kijowa. “W mniejszych miejscowościach sytuacja jest najgorsza”

0
88

Reporter TVN24 Wojciech Bojanowski po ewakuacji z Kijowa opisywał w sobotę rano sytuację miast wokół ukraińskiej stolicy. – Na północy sytuacja jest najgorsza. Wiemy, że co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób, z dobytkiem pod pachą, te miejscowości opuszcza – mówił.

Korespondent TVN24 Wojciech Bojanowski, który do tej pory – razem ze swoim operatorem – relacjonował wydarzenia z oblężonego przez Rosjan Kijowa, bezpiecznie ewakuował się ze stolicy Ukrainy. W sobotę rano ostatnie wydarzenia relacjonował z Białej Cerkwi, miasta w obwodzie kijowskim, znajdującego się w odległości nieco ponad 80 kilometrów na południe od centrum Kijowa.

– Długo zastanawialiśmy się czy to zrobić i w jaki sposób – mówił o decyzji w sprawie wyjazdu z Kijowa. – Wydaje mi się, że to ważna informacja dla tych, którzy są w Kijowie albo mają tam znajomych: to jest cały czas możliwe. Droga, która prowadzi na południe jest cały czas przejezdna, są check-pointy (posterunki – red.), cała droga na południe jest pod kontrolą ukraińską – dodał.

Bojanowski opisał, że mieli do czynienia z “dość wnikliwą kontrolą dokumentów i samochodów”. – Ale wyjazd był możliwy. Może to było szczęście, ale podczas tej drogi czuliśmy się bezpiecznie – stwierdził.

Relacja tvn24: Dziesiąta doba rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Reporter mówił także o sytuacji cywilów. – Sam Kijów jest w całkiem dobrej sytuacji. Z informacji, które dostaje od osób, które ciągle tam są, od przyjaciół i dziennikarzy, wiem, że sklepy i apteki działają. Oczywiście ustawiają się przed nimi długie kolejki, ale sam Kijów to nie jest to miejsce, gdzie jest najtrudniej, jeśli chodzi o sytuację humanitarną – opisywał.

Kolejka przed sklepem spożywczym po godzinie policyjnej w Kijowie (zdjęcie z 5 marca)PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Bojanowski wspomniał tu o mieście Irpień w obwodzie kijowskim, około 30 kilometrów na północny-zachód od centrum Kijowa. – Ewakuowanych tam jest 65 tysięcy osób. Tam po drodze zniszczony jest most, pomaga ukraińskie wojsko – podał.

Mówił także o Buczy. – To kolejna miejscowość, gdzie sytuacja jest bardzo trudna, ale tak długo jak jest prąd, jak działa sieć elektrociepłownicza, tak da się jeszcze funkcjonować. Ludzie zrobili duże zapasy – przekazał.

– Więc nie jest to problem samego Kijowa, raczej mniejszych miejscowości na północ od Kijowa. Tam sytuacja jest najgorsza. Wiemy, że co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób, z dobytkiem pod pachą, te miejscowości opuszcza. Ich droga najczęściej prowadzi przez Kijów – mówił.

Wojciech Bojanowski w Białej Cerkwi pod KijowemTVN24

Reporter relacjonował także informacje z południa. – W Mikołajowie, Odessie sytuacja jest o wiele trudniejsza niż w stolicy – podał.

– Z miejscowości na południe od Kijowa albo z miejscowości, które znajdują się w ogóle na południu kraju, główny szlak wyjazdu z Ukrainy prowadził do niedawna przez Mołdawię. Tam widzieliśmy kilkudziesięciokilometrowe kolejki samochodów. Jadąc w drugą stronę te kolejki właściwie się nie kończyły. To wyglądało na kilka dni stania w samochodowej kolejce. Wiele osób na szybach samochodów przykleiło kartki z napisem “dzieci” – opisał.

Wypowiadając się o Białej Cerkwi, w której przebywa, Bojanowski – jeszcze po godzinie 8 czasu polskiego – mówił, że sytuacja jest wyjątkowo spokojna. O tym, jak nieprzewidywalna może być sytuacja w Ukrainie reporter przekonał się niedługo potem, gdy po godzinie 9 informował o słyszanym w Białej Cerkwi wybuchu.

Poprzednie relacje Wojciecha Bojanowskiego:

"Brakuje przede wszystkim paliwa". Relacja Wojciecha Bojanowskiego z Wasylkowa (wideo z 4.03.2022)

“Brakuje przede wszystkim paliwa”. Relacja Wojciecha Bojanowskiego z Wasylkowa (wideo z 4.03.2022)TVN24

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa dziewiątą dobę. Relacja Wojciecha Bojanowskiego (wideo z 4.03.2022)

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa dziewiątą dobę. Relacja Wojciecha BojanowskiegoTVN24

Zniszczona szkoła zawodowa w Wasylkowie pod Kijowem. Relacja Wojciecha Bojanowskiego (wideo z 4.03.2022)

Zniszczona szkoła zawodowa w Wasylkowie pod Kijowem. Relacja Wojciecha Bojanowskiego (wideo z 4.03.2022)TVN24

Kijów. Atak na wieżę telewizyjną. Rakieta przeleciała nad głową reportera TVN24 (wideo z 1.03.2022)

Kijów. Atak na wieżę telewizyjną. Rakieta przeleciała nad głową reportera TVN24 [01.03.2022]TVN24

"Na ulicach Kijowa tymczasowe barykady". Relacja Wojciecha Bojanowskiego (wideo z 28.02.2022)

“Na ulicach Kijowa tymczasowe barykady”. Relacja Wojciecha Bojanowskiego (28.02.2022)TVN24

Kijów pod ostrzałem. Relacja Wojciecha Bojanowskiego ze zniszczonego domu (wideo z 25.02.2022)

Kijów pod ostrzałem. Relacja Wojciecha Bojanowskiego ze zniszczonego domuTVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj