Rosja zaatakowała Ukrainę. Polskie szkoły przy granicy z Ukrainą mogą zawiesić zajęcia. Rozporządzenie ministerstwa edukacji i nauki

0
288

Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało rozporządzenie, na podstawie którego szkoły przy granicy z Ukrainą mogą zawiesić część lub wszystkie stacjonarne zajęcia. Decyzja ta związana jest z atakiem Rosji na Ukrainę i “szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego”. Jednocześnie resort dał wytyczne, w jaki sposób przyjmować do szkół uczniów z Ukrainy.

Rozporządzenie o możliwości zawieszenia zajęć dotyczy szkół na obszarze powiatów bieszczadzkiego, chełmskiego, hrubieszowskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego, przemyskiego, tomaszowskiego i włodawskiego i miast na prawach powiatu Chełma i Przemyśla. Decyzję o zawieszeniu zajęć może podjąć dyrektor publicznej lub niepublicznej jednostki systemu oświaty za zgodą organu prowadzącego tę jednostkę i organu sprawującego nadzór pedagogiczny.

Taką możliwość uzasadniono utrzymującym się szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego, związanym z obecną sytuacją na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą.

Zamiast w szkole – na odległość

Zawieszenie zajęć może – jak czytamy w rozporządzeniu – dotyczyć grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej placówki.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Resort podkreśla, że zawieszone zajęcia mają się odbywać zdalnie. Jeżeli z jakiegoś powodu nie jest możliwe – dyrektor placówki ma ustalić inny sposób ich realizowania.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli w sobotę.

Zasady przyjmowania ukraińskich uczniów do polskich szkół

W piątek resort wskazał, na jakich zasadach do polskich szkół powinny być przyjmowani uczniowie uciekający przed wojną. Ministerstwo przekazuje, że uczeń może dołączyć do klasy w ciągu całego roku szkolnego, a ustalenie klasy, w której ma kontynuować naukę, ma odbywać się na podstawie sumy ukończonych lat nauki za granicą.

Wszystkie wytyczne ministerstwa można przeczytać tutaj

Resort podkreśla, że uczniowie, którzy nie posługują się językiem polskim pozwalającym na korzystanie z nauki w szkole, mogą uczestniczyć w lekcjach z jego nauki oraz korzystać z pomocy osoby władającej językiem kraju pochodzenia zatrudnionej w charakterze pomocy nauczyciela. Ministerstwo wskazuje też, że uczeń takim może korzystać z dodatkowych zajęć wyrównawczych.

Decyzję o przyznaniu danej formy pomocy podejmuje dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.

Wszyscy uczniowie cudzoziemscy mogą być objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną w związku z doświadczeniem migracyjnym. Odpowiedzialnym za zorganizowanie jej jest dyrektor placówki. 

Atak Rosji na Ukrainę

Ukraina została zaatakowana przez Rosję w czwartek nad ranem. Jak podał prezydent Wołodymyr Zełenski, w czwartek zginęło 137 Ukraińców. W piątek inwazja była kontynuowana i trwa w sobotę. W wielu ukraińskich regionach i miastach do ataków dochodzi zarówno na infrastrukturę wojskową, jak i obiekty cywilne. Rosyjskie siły nacierają na Kijów.

Atak Rosji na Ukrainę – oglądaj program specjalny w TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Darek Delmanowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj