Sankcje wobec Rosji i droga Ukrainy do Unii. Spotkanie europejskich ministrów

0
90

Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej omówili podczas piątkowego posiedzenia kwestię sankcji wobec Rosji oraz dołączenia Ukrainy do wspólnoty. Według szefa MSZ Zbigniewa Raua, NATO i UE “jeszcze nigdy nie były sobie tak bliskie”.

Oprócz unijnych ministrów na posiedzeniu obecny był – w formie zdalnej – szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba oraz zaproszeni przez szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella szefowa MSZ Kanady Melanie Jolie, brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss, sekretarz stanu USA Antony Blinken, i sekretarz generalnego NATO Jensa Stoltenberga.

Uczestnicy spotkania byli zgodni co do tego, że żadne z państw nie poniosło takich ofiar na swojej drodze do Unii Europejskiej i wspólnoty transatlantyckiej jak Ukraina – przekazał po posiedzeniu Zbigiew Rau.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. CZYTAJ RELACJĘ W TVN24.PL >>>

Wojna zjednoczyła wspólnotę transatlantycką

Po posiedzeniu polski minister poinformował, że były na nim podnoszone kwestie sankcji wobec Rosji. – Punktem wyjściem do tego była przeprowadzona zdalnie wideokonferencja ministra spraw zagranicznych Ukrainy, i rzeczywiście on rozpoczął ten dyskurs o sankcjach – mówił Rau. Podkreślił, że nie zapadły jednak żadne konkluzje.

– Natomiast wszyscy podkreślali – zarówno na posiedzeniu ministerialnym NATO, jak i na posiedzeniu Rady Spraw Zagranicznych UE – rzeczy uznane powszechnie za bardzo ważne – relacjonował. Jak podkreślił, po pierwsze stwierdzono, że nigdy w swoich dziejach NATO i UE nie były tak sobie bliskie – “zarówno w postrzeganiu otaczającego świata, jak i we wspólnym działaniu”. Podkreślano ponadto – jak mówił minister – że wojna na Ukrainie “jak nigdy przedtem” zjednoczyła również wspólnotę transatlantycką.

Czytaj też: Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej

– I trzecia rzecz, niezwykle ważna – zgodzono się, że żadne z państw nie poniosło takich ofiar na swojej drodze do UE i szerzej wspólnoty transatlantyckiej, jak Ukraina. Wielokrotnie padały głosy takie, że to wszystko zaczęło się od 2014 r., kiedy społeczeństwo ukraińskie w sposób wyraźny, zdecydowany, postanowiło dołączyć do instytucji europejskich – powiedział szef polskiego MSZ.

Jak podkreślił, dyskusja o sankcjach nie dotyczyła jednie współpracy NATO i Unii Europejskiej, ale także G7. – To jest bardzo ważne – zaznaczył.

Sankcje dla Rosji

Szef MSZ pytany był również o nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO, na którym także omawiano rosyjską inwazję na Ukrainę. – Tam były podnoszone kwestie zajęcia elektrowni atomowej, w ogóle zagrożeń nuklearnych wynikających z obecnego konfliktu na Ukrainie – mówił.

Czytaj też: Rosjanie zaczynają odczuwać sankcje

– Tego na posiedzeniu nie łączono bezpośrednio z sankcjami, tak że kwestia sankcji była odsunięta na bok. Raczej uwaga ministrów była skierowana na to, po pierwsze, jak dostosować strukturę i sposób funkcjonowania Paktu Północnoatlantyckiego do obecnej sytuacji, która jest wynikiem całkowitego załamanie się architektury i bezpieczeństwa w Europie – wskazał szef polskiej dyplomacji.

Atak Rosji na Ukrainę – oglądaj program specjalny w TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj