Smog w Polsce. Fatalna jakoś powietrza w miastach

0
34

W centrum Sosnowca ustawiono “mobilne płuca”, które wyłapują zanieczyszczenia z powietrza. Przez kilka dni zmieniły kolor, z białego na szary. O wysokiej zawartości zanieczyszczeń w powietrzu przypominają także elektroniczne czujniki. 

 

– Są po prostu już bordowe, czyli na maksymalnych stężeniach – mówił “Wydarzeniom” Piotr Grabowski z Polskiego Alarmu Smogowego. 

 

ZOBACZ: Morawiecki: Węgiel jest dobrej jakości, trzykrotnie sprawdzany. Nie tańczcie do muzyki Putina

 

W Rybniku i Zabrzu mieszkańcy dostali sms-y z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, by ze względu na smog, zostali w domach.

Smog w Polsce. Polskie miasta liderem w niechlubnym rankingu

Fatalną jakość powietrza, zaznaczaną na żółto, pomarańczowo czy czerwono, pokazywały w poniedziałek czujniki w prawie w całej Polsce.

 

Polsat News

 

– Polskie miejscowości są rekordzistami w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o emisję pyłów zawieszonych czy tez rakotwórczego benzoalfapiremu – przekazał Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. 

 

Kraków jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie, choć czasem mieszkańcom trudno w to uwierzyć. 

 

– Jak tu przyjechałam, to wszyscy straszyli smogiem i ja tego smogu od trzech miesięcy nie widzę, a jest sezon grzewczy – powiedziała dla “Wydarzeń” Martyna, mieszkanka Krakowa. 

 

WIDEO: Materiał “Wydarzeń”

Smog w Polsce. Spada zainteresowanie wymianom kopciuchów

Stacja pomiarowa przy krakowskiej Alei Trzech Wieszczów wskazuje, że normy jakości powietrza w ostatnich dniach zostały przekroczone kilkukrotnie mimo tego, że w stolicy małopolski obowiązuje zakaz palenia węglem, czy drewnem.

 

– Kraków nie jest wyspą na Atlantyku. W Małopolsce dymi wciąż ponad 100 tys. kopciuchów – informuje  Anna Dworakowska, publicystka portalu SmogLab. 

 

Tegoroczna jesień i zima mogą być najgorszymi od lat ze względu na ceny i problemy w zaopatrzeniu w węgiel. Ludzie mogą być bardziej skłonni do palenia byle czym. Ponadto można teraz palić zakazanym dotąd węglem brunatnym.

 

ZOBACZ: Węgiel drogi, więc wydobył go sam. Policja zabezpieczyła 15 ton

 

W jednej tonie węgla brunatnego, połowa, to woda. Jeżeli chcemy do kotła wrzucić coś, co jest w połowie wodą, a w połowie paliwem, to wiemy, jak to się będzie palić. To po prostu nie będzie się palić, a jeśli zapłonie, to będzie bardzo toksycznym i brudnym paliwem  – tłumaczył Siergiej. 

 

20 procent wiszącego nad Polską smogu pochodzi z rur wydechowych samochodów. Reszta produkowana jest w kopciuchach, których mamy teraz około trzech milionów. Jak pokazuje przykład Białegostoku, w czasach drogich paliw, ludzie są mniej chętni do wymiany takich pieców.

 

– To zainteresowanie spadło o połowę – Urszula Boublej, rzecznik prezydenta Białegostoku. 

 

dsk/Polsat News

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj