Stopień alarmowy CHARLIE-CRP na terenie Polski. Jest decyzja

0
247

W poniedziałek od godziny 21.00 w Polsce obowiązuje stopień alarmowy CHARLIE-CRP – poinformował Janusz Cieszyński, pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa. „Ma to związek z sytuacją na Ukrainie i działaniami, które obserwujemy w polskiej cyberprzestrzeni” – wyjaśnił sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dotychczas obowiązywał pierwszy stopień alarmowy ALFA–CRP.

Zarządzenie w sprawie wprowadzenia stopnia alarmowego CHARLIE-CRP podpisał premier Mateusz Morawiecki. Janusz Cieszyński przekazał, że do 4 marca obowiązywać będą podwyższone wymogi dla instytucji utrzymujących kluczowe systemy IT.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przekazało, że stopień CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych. „Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu” – wyjaśniono.

>>>

Stopień alarmowy CHARLIE-CRP

Od połowy lutego br. w całym kraju obowiązywał stopień alarmowy ALFA-CRP. Stopnie CRP wprowadza się w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym, które dotyczy systemów teleinformatycznych administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej. ALFA to pierwszy stopień alarmu, BRAVO – drugi, CHARLIE – trzeci, a DELTA – czwarty, najwyższy.

Poniedziałkowym zarządzeniem premiera stopień ALFA-CRP został podwyższony do CHARLIE-CRP. – Na ten moment zakładamy, że ten podwyższony stopień zagrożenia alarmowego będzie obowiązywał do przyszłego piątku, 4 marca, natomiast jak zawsze w takich sytuacjach ten okres jest dostosowany do rozwoju sytuacji. Jeżeli coś się będzie miało w tej sprawie zmieniać, będziemy oczywiście o tym informować – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową Janusz Cieszyński.

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj