Szefowa brytyjskiej dyplomacji leci do Kijowa, Warszawy i Monachium. Ma umocnić „niezłomne poparcie” dla Ukrainy

0
302

Szefowa brytyjskiego MSZ Liz Truss odwiedzi Ukrainę, Polskę i Niemcy, aby umocnić „niezłomne poparcie” Wielkiej Brytanii dla Ukrainy i wygłosić przemówienie, w którym wezwie państwa do poszanowania suwerenności innych krajów i dotrzymania zobowiązań – podało brytyjskie Biuro Spraw Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju. Podróż minister odbędzie się w tym tygodniu.

Jak podano w komunikacie brytyjskiego departamentu, szefowa MSZ Wielkiej Brytanii ma wezwać Rosję, do wypełnienia jej zapowiedzi i złagodzenia napięcia na granicy z Ukrainą.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W czasie wizyty Liz Truss spotka się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą i polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem, „aby zademonstrować jednolite poparcie dla suwerenności Ukrainy i ostrzec Rosję, że jeśli zdecyduje się podążać ścieżką agresji, będzie to mieć poważne konsekwencje gospodarcze”.

„W sobotę weźmie udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, aby wzmocnić więzi bezpieczeństwa z niektórymi kluczowymi sojusznikami strategicznymi Wielkiej Brytanii” – podano.

Przemówienie w Kijowie

W swoim przemówieniu w Kijowie – jak przekazało biuro – Truss ma powiedzieć: „Chcemy żyć w świecie, w którym ludzie decydują o swojej przyszłości, wolnym od agresji i przymusu, w którym bezpieczeństwo jest naprawdę niepodzielne, a narody szanują suwerenność innych i wywiązują się ze swoich zobowiązań. To oznacza współpracę z naszymi przyjaciółmi na Ukrainie i poza nią, aby stawić czoła zagrożeniom, gdziekolwiek się znajdują na całym świecie. Wzywam Rosję do podążania ścieżką dyplomacji. Jesteśmy gotowi do rozmowy”.

Liz TrussPAP/EPA/VICKIE FLORES

Biuro poinformowało też, że minister będzie „nakłaniać Rosję do przestrzegania już podpisanych umów międzynarodowych – w tym Aktu końcowego KBWE z Helsinek, porozumień mińskich i memorandum budapeszteńskiego – gwarantujących poszanowanie niepodległości i suwerenności Ukrainy”.

W przekazanym komunikacie podano, że wizyta Truss jest elementem szerszych wysiłków rządu w Londynie zmierzających do deeskalacji konfliktu wokół Ukrainy. Przypominano, że minister w tym tygodniu rozmawiała na ten temat z szefami dyplomacji Niemiec, USA, Francji, Kanady, Ukrainy i Danii, a premier Boris Johnson w tym tygodniu odbył rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem, przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i japońskim premierem Fumio Kishidą, zaś minister obrony Ben Wallace w środę uczestniczył w Brukseli w spotkaniu ministrów obrony państw NATO.

Wizyta, która odbędzie się w tym tygodniu, jest – jak wyjaśniono – „następstwem niedawnego ogłoszenia przepisów dotyczących najsilniejszego w historii brytyjskiego systemu sankcji wobec Rosji”.

„Nowe podejście daje Wielkiej Brytanii bezprecedensową władzę, by sankcjonować znacznie szerszy krąg osób i przedsiębiorstw powiązanych ze strategicznymi interesami Rosji”.

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/VICKIE FLORES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj