Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy: rozejm w Donbasie naruszony przez separatystów 53 razy

0
88

Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o 53 naruszeniach rozejmu przez wspieranych przez Rosję separatystów w Donbasie na Ukrainie. Ukraińskie media przekazały, że powstają kolejne fake newsy dotyczące sytuacji w regionie. Opisano między innymi, że media separatystów podały informację o “ukraińskich dywersantach w Doniecku”, którzy jakoby mieli “planować wybuchy” w tym mieście.

W niedzielę sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował komunikat, w którym opisano, że od początku doby do godziny 17 (16 w Polsce) separatyści 53 razy naruszyli zawieszenie broni, w tym 50 razy przy wykorzystaniu uzbrojenia zakazanego przez porozumienia mińskie. Wskutek ostrzałów ranny został jeden ukraiński żołnierz.

Zapewniono, że ukraińskie siły kontrolują sytuację i “w adekwatny sposób reagują na potencjalne zagrożenia ze strony wroga”.

Według ukraińskiego sztabu dzień wcześniej zarejestrowano 136 przypadków otwarcia ognia przez wspieranych przez Rosję separatystów w Donbasie. Siedmiu ukraińskich żołnierzy zostało rannych.

Ukraiński żołnierz w Donbasie ZURAB KURTSIKIDZE/PAP/EPA

Ukraińskie media: rosyjska propaganda publikuje kolejne fejki o sytuacji w Donbasie

Wspierani przez Rosję separatyści kontrolujący wschodnie regiony Ukrainy ogłosili w piątek wezwania do ewakuacji do Rosji ludności cywilnej z podległych im obszarów, powołując się na jakoby planowaną przez Ukrainę ofensywę w Donbasie. Armia ukraińska twierdzi, że nie planuje siłowych działań na wschodzie kraju.

Ewakuacja do obwodu rostowskiego w Rosji rozpoczęła się, a rosyjskie media podały, że prezydent Rosji Władimir Putin zlecił przyznanie ewakuowanym osobom pomocy finansowej. Jednak według ukraińskiej rzeczniczki praw człowieka Ludmyły Denisowej rosyjskie władze nie gwarantują wywożonym osobom miejsc zamieszkania, ciepłego jedzenia ani usług medycznych.

>> Przedstawiciel Polski przy NATO: widzimy próby stworzenia tak zwanych operacji fałszywej flagi

Portal Ukraińska Prawda napisał w niedzielę, że rosyjska propaganda podsyca sytuację i publikuje kolejne fake newsy o sytuacji w Donbasie. Opisano między innymi, że media separatystów przekazały, jakoby “ukraińscy dywersanci w Doniecku” mieli “planować wybuchy” w tym mieście. Według mediów ukraińskich media rosyjskie kontynuują też dezinformację w sprawie działań ukraińskiej armii, oskarżając ją o prowadzenie ostrzałów. Ukraińska strona zapewnia, że nie prowadzi ani nie będzie prowadzić żadnych działań ofensywnych w Donbasie.

RAPORT TVN24.PL: Rosja-Ukraina. Sytuacja na granicy i przyczyny konfliktu >>>

Źródło zdjęcia głównego: ZURAB KURTSIKIDZE/PAP/EPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj