Uchodźcy z Ukrainy przybywają do Polski. Straż Graniczna: od początku wojny wjechało ponad pół miliona osób

0
260

Ponad pół miliona uchodźców z Ukrainy przyjechało do Polski – poinformowała w środę Straż Graniczna. Tylko w środę do godziny 15 granicę przekroczyło ponad 50 tysięcy ludzi. Według danych MSZ spośród tego pół miliona osób 2,5 tysiąca stanowią Polacy.

Środa to siódmy dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Późnym popołudniem tego dnia Straż Graniczna przekazała na Twitterze, że „ponad pół miliona osób wjechało od 24.02 z Ukrainy do Polski”.

„Dzisiaj, tj. 02.03, do godz. 15.00 funkcjonariusze SG odprawili 51,6 tys. osób, od wybuchu wojny w Ukrainie – 504,6 tys.” – uściślono.

Wśród uciekających przed wojną także Polacy

Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych spośród ponad pół miliona ludzi, którzy przybyli do Polski, blisko 280 tysięcy to obywatele Ukrainy, a około 2,5 tysiąca to Polacy. Wśród uciekających przed wojną są też obywatele Uzbekistanu, Białorusi, Indii, Nigerii, Algierii, Maroka, Afganistanu, Pakistanu, USA czy Rosji.

We wtorkowym komunikacie resort spraw wewnętrznych i administracji napisał, że „nasz kraj udziela schronienia każdej osobie, której życie jest zagrożone – bez względu na jej narodowość”. Ministerstwo podało, że wszystkie osoby wpuszczane do Polski są weryfikowane przez Straż Graniczną. Dodało, że wobec tych, w stosunku do których są wątpliwości – ponieważ na przykład nie posiadają dokumentów – funkcjonariusze SG stosują odpowiednie procedury sprawdzające. MSWiA zapewniło, że żadna osoba nie zostanie odesłana do państwa ogarniętego wojną.

Atak Rosji na Ukrainę – oglądaj program specjalny w TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Darek Delmanowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj