Uchodźcy z Ukrainy szukają mieszkań. „Zgłoszeń z mniejszych miejscowości praktycznie nie ma”

0
296

Pomagają uchodźcom z Ukrainy uciekającym przed wojną znaleźć bezpieczne schronienie. Dzięki współpracy kilkudziesięciu wolontariuszy powstała platforma uaSOS.org. Mogą z niej skorzystać Ukraińcy, którzy szukają noclegu i osoby, które takiego schronienia chciałyby udzielić.

Od 24 lutego z Ukrainy do Polski przyjechało 1,95 miliona osób – poinformowała w czwartek rano Straż Graniczna. Tylko w czwartek do godziny 7 przyjechało 12 tysięcy osób z Ukrainy.

Dzięki platformie uaSOS.org mogą oni szybciej znaleźć miejsce, w którym mogą się zatrzymać na kilka nocy, czy kilka miesięcy.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę >>>

Jak to działa?

UA SOS, to specjalna bezpłatna platforma dostępna w czterech wersjach językowych: polskiej, ukraińskiej, rosyjskiej i angielskiej, która pomaga uchodźcom bezpłatnie znaleźć miejsce noclegowe oferowane przez osoby i instytucje chcące nieść pomoc.

Jak to działa? Każda osoba, która chce udzielić pomocy, zamieszcza poprzez platformę szczegółowe informacje dotyczące liczby oferowanych miejsc, lokalizacji oraz czasu udostępnienia lokalu. Z kolei osoby poszukujące noclegu, po określeniu swoich kryteriów, otrzymają automatycznie informacje o najbardziej pasujących ofertach. Platforma umożliwia też bezpośrednią komunikację pomiędzy potrzebującymi i oferującymi noclegi.

Projekt wspierają instytucje, które cieszą się dużym zaufaniem społecznym: Polska Akcja Humanitarna i Szlachetna Paczka oraz Związek Ukraińców w Polsce i Unia Metropolii Miast. Aby skorzystać z pomocy, wystarczy założyć bezpłatnie konto na portalu uasos.org.

Więcej potrzebujących niż mieszkań

Jak informują twórcy platformy, największym problemem z jakim się aktualnie borykają jest brak dostępnych mieszkań. Ukraińców, którzy poszukują pokoi czy mieszkań jest o ponad połowę więcej osób niż mieszkań w bazie. Stąd apelują o ich udostępnianie i zamieszczanie ogłoszeń na platformie.

– Zgłoszeń z mniejszych miejscowości praktycznie nie ma. Jest chyba takie poczucie, że Ukraińcy nie chcą się tam zatrzymywać. A tak nie jest. To są osoby skłonne jechać wszędzie, by nie spędzać więcej czasu z setką innych na dworcu czy w jakiejś hali targowej – mówi Jagoda Trela z uaSOS.org.

Punkt pomocy dla uchodźców z Ukrainy w nieczynnej Galerii Plaza w KrakowiePAP/Łukasz Gągulski

Tym bardziej, że w dużych miastach, po tym jak wiele osób przyjęło uchodźców pod swój dach, możliwości są coraz mniejsze.

Portal pozwoli także szukać mieszkań i pokoi nie tylko w Polsce. – Najdalej w piątek zaczynamy działać również poza granicami naszego kraju. Tam jest mnóstwo osób chętnych do pomocy uchodźcom. Dzięki nam otrzymają sprawnie działające narzędzie, by to robić. Mamy już informacje o chęci przyjęcia osób z Ukrainy z Francji czy Niemiec – mówi Jacek Piotr Tyma, rzecznik prasowy uaSOS.org.

Jako pierwsze jednak w bazie pojawia się kraje znajdujące się bliżej Ukrainy – Czechy, Słowacja i Węgry.

Chcą, by Ukraińcy dostawali smsy, jak mają szukać wsparcia

– Pracujemy też nad kolejnymi funkcjonalnościami. W perspektywie długoterminowej chcemy poprzez platformę oferować transport czy pomagać w poszukiwani pracy – tłumaczy Jagoda Trela.

Trwają też rozmowy z operatorami sieci komórkowych. – Chodzi o to, by osoby przyjeżdżające do Polski z Ukrainy dostawały smsa: potrzebujesz wsparcia albo schronienia? Zarejestruj się na uaSOS.org – mówi Trela.

Opiekę nad serwisem wkrótce ma przejąć jedna z fundacji. – Jesteśmy w trakcie przekazywania. Docelowo, za około dwa miesiące, powołana będzie nowa, specjalna fundacja, która zajmować będzie się platformą – wyjaśnia Trela.

W planach jest też połączenie sił z innymi serwisami oferującymi pomoc Ukraińcom.- Chcemy zjednoczyć istniejące już portale i ich bazy wdrożyć do naszej – tłumaczy Trela.

Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych >>>

Wszystkie ręce na pokład

Platforma uaSOS.org powstała przy udziale kilkudziesięciu wolontariuszy. – Po wybuchu wojny zebrała się grupka osób na Facebooku i zastanawiała się co można zrobić, jak można pomóc Ukraińcom. Mnóstwo osób zamieszczało ogłoszenia, że przyjmą uchodźców, z drugiej strony otrzymywaliśmy rozpaczliwe wiadomości od Ukraińców. Niestety masa osób, mimo że były aktywne ogłoszenia, nie otrzymywała wsparcia, bo ogłoszenia ginęły między innymi wiadomościami. Zastanawialiśmy się co z tym zrobić – wyjaśnia Trela.

Tak powstała platforma uaSOS.org. Wśród tych kilkudziesięciu osób, które pro bono, poświęcając swój wolny czas chce pomóc sąsiadom zza wschodniej granicy są m.in. tłumacze, programiści czy kancelaria prawna.

Partnerami platformy sosUA.pl są już w tym momencie organizacje pozarządowe i samorządowe oraz firmy prywatne, m.in.: Związek Ukraińców w Polsce, Dom Ukraiński – Fundacja Nasz Wybór, Polska Akcja Humanitarna, Fundacja Polskie Forum Migracyjne, Szlachetna Paczka, Fundacja Stocznia, Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Tech To The Rescue i wiele innych.

Atak Rosji na Ukrainę – oglądaj program specjalny w TVN24:

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Łukasz Gągulski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj