“Ukraina upokarza Rosję na polu walki”. Ekspert o rosyjskiej agresji

0
261

Rosyjska armia wydaje się kompletnie nieprzygotowana do działań wojennych – ocenił profesor Michael Clarke, brytyjski analityk i ekspert do spraw bezpieczeństwa i obronności. – Ukraina upokarza Rosję na polu walki – stwierdził. Według informacji brytyjskiego wywiadu “siły rosyjskie poczyniły minimalny postęp” w mijającym tygodniu.

Rosjanie popełniają niemal wszystkie możliwe błędy taktyczne – powiedział profesor Michael Clarke w rozmowie z BBC 4. – Wydają się kompletnie nieprzygotowani. Zupełnie jakby nie wiedzieli, jak taka kampania może wyglądać – ocenił były dyrektor Royal United Services Institute (RUSI), najstarszego i jednego z najważniejszych na świecie think tanków zajmujących się sprawami bezpieczeństwa i obronności.

Jego zdaniem “Ukraina upokarza Rosję na polu walki”. – Ukraińcy stawiają opór rosyjskiej ofensywie na wszystkich frontach, a teraz prowadzą całkiem skuteczny kontratak. Rosjanie z kolei ponoszą duże straty w ludziach i sprzęcie wojskowym – podkreślił analityk.

Ukraiński patrol na ulicy KijowaPAP/EPA

“Próba odstraszenia Zachodu od pomocy, jaką dostarcza Ukrainie”

Clarke odniósł się także do przeprowadzonego w piątek ataku sił rosyjskich na okolice lotniska we Lwowie. – Rosjanie zamierzają zniszczyć infrastrukturę umożliwiającą Ukraińcom utrzymanie obrony z powietrza (…). Atak ten jest także [rosyjską – przyp. red.] próbą odstraszenia Zachodu od pomocy, jaką dostarcza Ukrainie – ocenił brytyjski ekspert.

CZYTAJ WIĘCEJ O SYTUACJI NA UKRAINIE W RELACJI TVN24.PL

Rosyjski żołnierz oznacza transporter opancerzonyPAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE / HANDOUT

Brytyjski resort obrony: siły rosyjskie poczyniły minimalny postęp

Brytyjskie ministerstwo obrony opublikowało w piątek codzienną aktualizację wywiadowczą. W komunikacie czytamy, że “siły rosyjskie poczyniły minimalny postęp w tym tygodniu”.

“Siły ukraińskie wokół Kijowa i Mikołajowa nadal udaremniają rosyjskie próby okrążenia tych miast. Miasta Charków, Czernihów, Sumy i Mariupol pozostają otoczone i są silnie ostrzeliwane przez Rosjan. ONZ podaje obecnie, że liczba uchodźców uciekających przed konfliktem na Ukrainie przekroczyła już 3,2 miliona. Liczba ta będzie nadal rosnąć w wyniku trwającej rosyjskiej agresji” – napisano.

:

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj