Ułatwienia w zatrudnianiu obywateli Ukrainy. “Jest to jedyna formalność”

0
273

Pracodawcy mają obowiązek zgłoszenia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy. Można to zrobić poprzez system elektroniczny praca.gov.pl. Na dopełnienie tego obowiązku firmy mają 14 dni.

Rozwiązanie wprowadziła ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy. Zgodnie z nowymi przepisami uchodźcy z Ukrainy, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 roku, będą mogli – po potwierdzeniu tożsamości – otrzymać numer PESEL, a ich pobyt w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy.

Proces nadawania numeru PESEL obywatelom Ukrainy ruszy w najbliższą środę, 16 marca.

Pomoc dla Ukrainy – praca w Polsce

Jak podkreślono na rządowych stronach, obywatele Ukrainy – zarówno ci, którzy przybyli do Polski od 24 lutego br., jak i ci, którzy już wcześniej przebywali w Polsce – mogą legalnie podjąć pracę u każdego pracodawcy w Polsce, bez żadnych dodatkowych zezwoleń.

W tym celu – według nowych przepisów – pracodawca musi w ciągu 14 dni powiadomić właściwy urząd pracy o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Rejestracja jest już możliwa na stronie praca.gov.pl. “Jest to jedyna formalność!” – podkreślono.

Co ważne, obywatele Ukrainy, który przed 24 lutego 2022 roku legalnie pracowali w Polsce, nie muszą nic robić, by dalej móc legalnie pracować u tego pracodawcy. Jeśli chce natomiast zmienić pracodawcę, nie potrzebuje do tego żadnego zezwolenia.

Obywatele Ukrainy mogą również skorzystać z usług rynku pracy w postaci m.in. pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego i szkoleń – na takich samych zasadach jak obywatele polscy.

Jak czytamy na rządowych stronach, polscy pracodawcy w dalszym ciągu mogą występować o zezwolenia na pracę lub oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. “Może to mieć uzasadnienie w przypadku tych obywateli Ukrainy i pracodawców polskich, którzy chcą zawrzeć dłuższe umowy (np. na 3 lata jak w przypadku zezwoleń na pracę), przepisy specjalne przewidziane są bowiem na okres do 18 miesięcy” – wyjaśniono.

PAP/Maciej Zieliński

TVN24 na żywo – oglądaj w TVN24 GO:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj