Wiceprezydent USA Kamala Harris leci do Europy. W planach wizyta w Polsce i Rumunii

0
350

Amerykańska wiceprezydent Kamala Harris przyleci w środę do Polski. Oficjalna część wizyty rozpocznie się w czwartek. Harris ma rozmawiać z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Spotka się także z uchodźcami z Ukrainy i amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w naszym kraju. Później Harris uda się do Rumunii.

Kamala Harris w środę o 7.30 czasu wschodniego (13.30 czasu polskiego) wyleci z bazy wojskowej Joint Base Andrews w stanie Maryland do Warszawy. Do Rumunii wiceprezydent USA uda się w piątek.

Wysocy rangą przedstawiciele amerykańskiej administracji przekazali, że głównymi tematami wizyty będzie ustalenie dalszych kroków w sprawie wzmocnienia wschodniej flanki NATO, sankcji przeciwko Rosji oraz pomocy dla Ukrainy.

Jak powiedzieli dziennikarzom podczas telefonicznego briefingu przedstawiciele Białego Domu, rozmowy podczas dwudniowej wizyty będą dotyczyć ustalania i koordynowania kolejnych kroków w trzech obszarach: jak wzmocnić obronność państw NATO (w tym poprzez dodatkowe dostosowanie rozmieszczenia wojsk Sojuszu), nakładanie kolejnych kosztów na Rosję w związku z jej inwazją oraz wspieranie Ukrainy, w tym militarnie.

W kontekście tej trzeciej sprawy administracja USA oczekuje dalszych rozmów na temat ewentualnego przekazania Ukrainie poradzieckich myśliwców. Jak stwierdził jeden z urzędników, choć ogłoszona we wtorek propozycja polskiego MSZ, dotycząca bezpłatnego przekazania samolotów Stanom Zjednoczonym w zamian za sprzedaż używanych samolotów z USA, jest dla Waszyngtonu nie do przyjęcia, rozmowy – które trwają już od pewnego czasu – będą kontynuowane.

W czwartek Kamala Harris spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, później z premierem Mateuszem Morawieckim. Wiceprezydent także w czwartek spotka się z uchodźcami z Ukrainy oraz z personelem amerykańskich ambasad z Warszawy i z Kijowa.

Urzędnicy z Białego Domu mówili, że obecnie nie mają do zapowiedzenia żadnych konkretnych decyzji lub spodziewanych rezultatów wizyty. Dodali, że Harris przyjedzie do Polski z przesłaniem opartym na trzech filarach: niezachwianego wsparcia dla sojuszników NATO, kontynuacji wsparcia dla Ukrainy oraz podkreślenia, że rosyjski prezydent Władimir Putin „popełnił błąd, którego skutkiem będzie sromotna, strategiczna porażka Rosji”.

Kamala HarrisPAP/EPA/RONALD WITTEK

W piątek Harris przed odlotem do Rumunii odwiedzi polskich i amerykańskich żołnierzy, zaś w Bukareszcie odbędzie rozmowę z prezydentem kraju Klausem Iohannisem i spotka się z amerykańskimi dyplomatami.

Wiceprezydent chce „pogłębić ścisłą koordynację w odpowiedzi na niesprowokowaną i nieuzasadnioną inwazję Rosji na Ukrainę”

Informując w ubiegłym tygodniu o wizycie Harris w Polsce i w Rumunii jej rzeczniczka opisała, że wiceprezydent chce „pogłębić ścisłą koordynację w odpowiedzi na niesprowokowaną i nieuzasadnioną inwazję Rosji na Ukrainę”.

Według zapowiedzi podczas rozmów poruszony ma zostać między innymi temat wsparcia dla obywateli Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa, ekonomii i pomocy humanitarnej. Spotkania wiceprezydent mają być również poświęcone temu, w jaki sposób Stany Zjednoczone mogą dalej wspierać sąsiadów Ukrainy, którzy przyjmują i opiekują się uchodźcami uciekającymi przed przemocą.

Wizyta amerykańskiej wiceprezydent rozpocznie się w czternastym dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Atak Rosji na Ukrainę – oglądaj program specjalny w TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/RONALD WITTEK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj