Wstrzymanie i przegląd działań w Rosji i na Białorusi. Decyzja azjatyckiego banku

0
79

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych powstał w 2016 roku z inicjatywy Chin. Miał rywalizować z amerykańskim Bankiem Światowym. Instytucja poinformowała właśnie o wstrzymaniu i przeglądzie wszystkich działań związanych z Rosją i Białorusią. Bank poinformował, że „kieruje swoje myśli i współczucie w stronę wszystkich osób dotkniętych wojną na Ukrainie”.

„AIIB jest organizacją wielostronną utworzoną na mocy traktatu międzynarodowego, a przestrzeganie prawa międzynarodowego leży u jej podstaw” – czytamy na stronie Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, który zdecydował o wstrzymaniu swoich działań w Rosji i na Białorusi.

Bank, jak podano w oświadczeniu, kieruje „swoje myśli i współczucie w stronę wszystkich osób dotkniętych wojną na Ukrainie”. Wskazano też, że instytucja na bieżąco obserwuje sytuację i ocenia jej wpływ na swoje działania, a także gospodarki swoich członków.

Rosja zaczyna odczuwać zachodnie sankcjeYURI KOCHETKOV/PAP/EPA

AIIB gotowe wspierać swoich członków dotkniętych wojną

„My, zarząd, zrobimy wszystko, by zabezpieczyć finansową integralność AIIB w obliczu zmieniającej się sytuacji gospodarczej i finansowej. W tej sytuacji, biorąc pod uwagę najlepszy interes banku, zarząd zdecydował o wstrzymaniu i przeglądzie wszystkich działań związanych z Rosją i Białorusią” – głosi oświadczenie.

Czytaj też: Rosjanie odczuwają sankcje. „Zaczyna się szaleństwo cenowe”

Jednocześnie zarząd banku zapewnił o gotowości do elastycznego i szybkiego przedłużania finansowania oraz wspierania członków bezpośrednio lub pośrednio dotkniętych wojną.

Chiny mają w banku 26 procent praw głosu

Chiny zainicjowały utworzenie AIIB w 2016 r. Instytucja miała rywalizować z amerykańskim Bankiem Światowym. Według strony instytucji, Chiny mają 26 procent praw głosu w AIIB, a Rosja – sześć procent.

W środę (3 marca) również Bank Światowy poinformował, że w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę wstrzymał wszystkie programy w Rosji i na Białorusi ze skutkiem natychmiastowym.

Atak Rosji na Ukrainę – oglądaj program specjalny w TVN24

Źródło zdjęcia głównego: YURI KOCHETKOV/PAP/EPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj