Andrzej Duda 19 marca skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą rozporządzenia z 18 czerwca 2019 roku, wydanego przez ówczesnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Wspomniane rozporządzenie dotyczyło regulaminu urzędowania sądów powszechnych. Prezydent chce, aby TK wypowiedział się na temat zmian wprowadzonych w tych przepisach przez Adama Bodnara.
Duda złożył do TK wniosek ws. rozporządzenia Ziobry po decyzji Bodnara. Chodzi o neosędziów
Jak czytamy na stronie prezydenta, przedmiotem wniosku do TK jest „zbadanie zgodności z konstytucją par. 43 ust. 1a Regulaminu urzędowania sądów powszechnych, wprowadzonego rozporządzeniem ministra sprawiedliwości z dnia 6 lutego 2024 r.”. Rozporządzenie to zmieniło regulamin sądów powszechnych wprowadzony przez Ziobrę.
Zgodnie z nowelizacją podpisaną 6 lutego przez Adama Bodnara, „sprawy o wyłączenie sędziego (…) nie będą przydzielane do rozpatrzenia sędziom, którzy objęli stanowisko w wyniku wniosku o powołanie przedstawionego (…) przez Krajową Radę Sądownictwa ukształtowaną z zastosowaniem art. 9a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa”. Chodzi o tzw. neosędziów, czyli członków KRS wybranych na podstawie przepisów uchwalonych za czasów rządów PiS.
Adam Bodnar nie chce, by Sejm wybierał członków KRS. Rząd przyjął projekt ustawy
W 2017 roku PiS znowelizował przepisy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Wspomniany w rozporządzeniu Bodnara art. 9a ustawy o KRS stanowi, że Sejm wybiera 15 członków Krajowej Rady Sądownictwa. Pisaliśmy na Gazeta.pl, że 20 lutego rz±d przyjął projekt nowej ustawy o KRS, przygotowany przez Adama Bodnara. Zakłada on, że członków KRS, których do tej pory wskazywał Sejm, będą wybierali „wszyscy polscy sędziowie”.