Alerty hydrologiczne IMGW. Niebezpiecznie w kilku regionach

0
247

IMGW wydał alerty hydrologiczne. Ostrzeżenia wydane zostały w związku z wysokim napełnieniem Bałtyku i spływem wód opadowych. Lokalnie poziom wody może przekraczać stany alarmowe. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia hydrologiczne.

Alerty hydrologiczne drugiego stopnia

Pomarańczowe alerty obowiązują na wybrzeżu zachodnim, wschodnim i morskich wodach wewnętrznych (woj. pomorskie i zachodniopomorskie). W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (20 lutego, w niedzielę, było to 549 centymetrów) oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną, przewidywane są wahania oraz wzrosty poziomów wody w strefie wody wysokiej i powyżej stanów ostrzegawczych. Na Zatoce Pomorskiej oraz na Wybrzeżu Wschodnim z możliwością przekroczenia stanów alarmowych.

Ostrzeżenia ważne będą do godziny 15 we wtorek.

Alarmy drugiego stopnia wydano też na terenie województw:

pomorskiego, dotyczą obszaru Żuław i Zalewu Wiślanego;

warmińsko-mazurskiego i podlaskiego, dotyczą zlewni środkowej Narwi, Biebrza.

W związku ze spływem wód opadowych przewiduje się wzrosty w strefie wody wysokiej, miejscami powyżej stanów ostrzegawczych. Lokalnie możliwe przekroczenie stanów alarmowych.

W pierwszym z regionów alerty będą ważne do północy w nocy ze środy na czwartek. W pozostałych wygasną o godz. 11 we wtorek.

Alerty hydrologiczne pierwszego stopnia

Niższy stopień alarmów obowiązuje w województwie warmińsko-mazurskim. Dotyczy obszaru Baudy i Pasłęki od Wałszy do ujścia.

W związku ze spływem wód opadowych prognozowane są wzrosty poziomów wody w strefie wody wysokiej, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów ostrzegawczych.

Niebezpiecznie ma być do godziny 15 we wtorek.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWIMGW

Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że „stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych”.

Czym jest alarm hydrologiczny pierwszego stopnia?

Jak mówi definicja IMGW, pierwszy stopień alarmu hydrologicznego oznacza zagrożenie umiarkowane. Kiedy obowiązuje, stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych – przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.

Źródło zdjęcia głównego: meteo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj