Amortyzacja mieszkań i domów w 2023 roku – precedensowy wyrok WSA w Łodzi

0
120

Od 1 stycznia 2023 roku – na mocy przepisów Polskiego Ładu – podatnicy utracili możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych. Ograniczenie to dotyczy zarówno podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i od osób prawnych.

Jak zauważa w swoim artykule na łamach “Rzeczpospolitej” Przemysław Wojtasik, dotychczas skarbówka nie miała co do tego wątpliwości. Nie przekononywało jej to, że podatnicy powoływali się na konstytucję. Argumentowali, że zakaz wprowadzany w trakcie procesu amortyzacji narusza zasadę ochrony praw nabytych oraz interesów w toku. Jej stanowisko podzielały sądy.

Precedensowe orzeczenie wydał 27 czerwca br.  Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (sygn. I SA/Łd 258/23, nie ma go jeszcze w bazie orzeczeń, został opisany na stronie internetowej firmy doradczej Grant Thornton), który stwierdził, że spółka inwestująca w nieruchomości mieszkalne może kontynuować ich amortyzację. Aż do jej zakończenia.

Zdaniem sądu wprowadzony przez Polski Ład zakaz jest niezgodny z konstytucyjną zasadą ochrony praw nabytych. Powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 10 lutego 2015 r. (sygn. P 10/11) dotyczący zbliżonego zagadnienia. Podkreślono w nim, że przepis pozbawiający podatników możliwości amortyzacji narusza wywodzoną z art. 2 Konstytucji RP zasadę ochrony interesów w toku.

Jak zauważa Przemysław Wojtasik, orzeczenie WSA w Łodzi, uchylające niekorzystną dla firmy interpretację, daje przedsiębiorcom nadzieję, że w sporze o rozliczenia mieszkań i domów jeszcze nie wszystko stracone. I uda się odzyskać zakazane koszty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj