Atak Rosji na Ukrainę. Polskie dworce zapełniają się uchodźcami

0
301

Trwa 14. doba rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył we wtorek wieczorem, że świat nie wierzy w przyszłość Rosji, nie mówi o niej, lecz mówi o Ukrainie, o pomocy dla niej i przygotowuje się, by jej pomóc i odbudować po wojnie. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wystosował we wtorek zaproszenia do szefów państw i rządów Unii Europejskiej do wzięcia udziału w nieformalnym posiedzeniu poświęconym wojnie na Ukrainie. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z Ukrainy i wokół niej.

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa.
> Ukraina apeluje do NATO o utworzenie nad jej terytorium strefy zakazu lotów, tzw. no-fly zone, by bronić się przed rosyjskimi atakami z powietrza.
> “Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki” – przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opowiadał przed brytyjską Izbą Gmin o 13 dniach rosyjskiej agresji na jego kraj. W swoim wystąpieniu nawiązując do głośnego wojennego przemówienia Winstona Churchilla.
> Stany Zjednoczone wprowadzą embargo na rosyjską ropę naftową i gaz – ogłosił we wtorek prezydent USA Joe Biden.
>  Biuro Praw Człowieka ONZ podało, że od początku inwazji potwierdzono śmierć 474 cywilów, rannych zostało co najmniej 861 osób.

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia w Ukrainie:

 • Koncern Shell, skrytykowany przez rząd Ukrainy za kupno dostawy ropy z Rosji, poinformował, że przestanie nabywać rosyjską ropę i gaz. Shell podał też w komunikacie, że wszelkie zyski z “ograniczonych, pozostałych ilości rosyjskiej ropy”, jakimi jeszcze dysponuje, zostaną przeznaczone na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Zamknięte zostaną też wszystkie stacje serwisowe koncernu w Rosji.

 • Zdaniem ambasador USA przy ONZ Linday Thomas-Greenfield dyskusja w Radzie Bezpieczeństwa niemożliwa jest bez wskazania na straszliwe konsekwencje dla kobiet z powodu niesprowokowanej i nieusprawiedliwionej wojny Rosji z narodem ukraińskim.

  – Podobnie jak w innych konfliktach, kobiety są zmuszane do dokonywania niewyobrażalnych wyborów – są zmuszane do ucieczki z domu z powodu zagrożenia przemocą, podczas gdy wciąż wspierają swoje społeczności, rodziny i bliskich – powiedziała.

  W podobnym tonie wypowiadało się wielu z ponad 60 mówców. Wskazywali, że w trakcie rosyjskiej napaści w nieproporcjonalnie dużym stopniu cierpią kobiety. Wzywali do położenia natychmiast kresu wojnie.

 • Argentyna i Brazylia zadeklarowały, że są gotowe przyjąć “ze względów humanitarnych” pewną liczbę obywateli Ukrainy zmuszonych do opuszczenia ojczyzny na skutek rosyjskiej inwazji .

  Podległa Ministerstwu Spraw Wewnętrznych argentyńska Krajowa Dyrekcja ds. Migracji (DNM) ogłosiła we wtorek, że “wobec kryzysu spowodowanego przez konflikt wojenny, którego doświadcza Ukraina, Argentyna będzie przyjmować jej obywateli wraz z rodzinami na czasowy pobyt, który może trwać do trzech lat i może zostać przedłużony”.

  Kilka dni wcześniej, “kierując się względami humanitaryzmu”, gotowość do przyjęcia uchodźców wojennych z wyraził rząd prezydenta Brazylii, Jaira Bolsonaro, który – jak przypominały brazylijskie media – “zachowywał neutralne stanowisko” wobec wydarzeń na Ukrainie i “konsekwentnie powstrzymał się od krytykowania rosyjskiej inwazji”.

 • Ukraińskie miasto Sumy po rosyjskim bombardowaniu. Z miejscowości ewakuowano około 5 tysięcy osób.

 • We wtorek europosłowie debatowali na temat cen energii i manipulacji na rynku gazu. Komisarz Unii Europejskiej ds. energii Kadri Simson pytana była m.in. o relacje z rosyjskim Gazpromem. Simson podkreśliła, że kierowane do niej pytania na ten temat zostały sformułowane jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę, a w obecnej sytuacji jedynie zyskały na znaczeniu.

  Zdaniem komisarz dostawy gazu nie są zagrożone. – Oczywiście monitorujemy to, jak zachowuje się Gazprom, wiedzą Państwo, że rozpoczęliśmy śledztwo, jeśli chodzi o możliwe zachowania antykonkurencyjne na rynku gazu, bo mogło to doprowadzić do wywindowania cen – mówiła. Jak podkreśliła, wciąż trwa etap zbierania informacji, ale “śledztwo się toczy i jest traktowane priorytetowo”.

  – Chcemy zmniejszyć uzależnienie od rosyjskiego gazu państw indywidualnych i całej Unii – zadeklarowała Simson, dodając, że UE musi dostosować się do nowej rzeczywistości. We wtorek Komisja Europejska zaprezentowała plan szybkiego uniezależnienia się Unii od dostaw rosyjskiego gazu. KE chce, by zależność UE od rosyjskiego gazu w 2022 r. zmniejszyła się o dwie trzecie, a niezależność od importu tego surowca osiągnięta została “na długo przed 2030 rokiem”.

 • Nexta: Podczas rosyjskiego nalotu na Sumy, na północnym wschodzie Ukrainy, zginęło 21 osób, w tym dzieci. Rosyjskie samoloty zrzuciły w nocy z poniedziałku na wtorek bomby na dzielnice mieszkalne miasta.

 • Kuba będzie krajem, który szczególnie boleśnie odczuje skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Europą i Kanadą dla rosyjskich samolotów spowodowało odwołanie lotów Moskwa-Hawana i anulowanie podróży turystów z Rosji na Kubę.

 • Od 24 lutego, gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, do Polski przybyło łącznie 1,27 mln uchodźców z Ukrainy – wynika z danych Straży Granicznej. Tylko we wtorek, do godz. 19 granicę ukraińsko-polską przekroczyło ponad 100 tys. osób.

  Straż Graniczna przekazała na Twitterze, że 92 proc. przekraczających granicę to obywatele Ukrainy, a około 90 proc. spośród nich to kobiety z dziećmi. “Mężczyźni odprowadzają rodziny na przejścia graniczne, a sami wracają walczyć” – zaznacza SG.

  W poniedziałek do Polski przybyło 141,5 tys. uchodźców z Ukrainy. Rekordowym dniem jak do tej pory, według SG, była niedziela, 6 marca, kiedy odprawiono 142,4 tys. osób.

 • USA wyślą dwie baterie systemów obrony przeciwrakietowej Patriot do Polski – poinformował we wtorek rzecznik Dowództwa Sił USA w Europie Scott Ghiringhelli, cytowany przez Fox News.

  – Na rozkaz ministra obrony i na zaproszenie naszych polskich sojuszników, generał Tod Wolters, szef Dowództwa Europejskiego USA polecił przeniesienie dwóch baterii Patriot do Polski – powiedział Ghiringhelli, zaznaczając, że ich rozmieszczenie ma “przeciwdziałać jakimkolwiek potencjalnym zagrożeniom dla sił USA i sojuszników oraz terytorium NATO”.

  Wcześniej o możliwym rozmieszczeniu systemów w Polsce mówiła podsekretarz stanu USA Victoria Nuland.

 • Zastępca sekretarza stanu USA Victoria Nuland podczas senackiej Komisji Spraw Zagranicznych nazwała rosyjski gazociąg Nord Stream 2 “kawałkiem metalu spoczywającym na dnie morskim”. – Myślę, że Nord Stream 2 jest już martwy. Nie sądzę, aby ktokolwiek kiedykolwiek go przywrócił do życia – dodała.

 • Premier Węgier Viktor Orban powiedział, że jego kraj “nie pozwoli na unijne sankcje obejmujące import ropy i gazu z Rosji” – podaje Ukrinform. – Wprawdzie potępiamy rosyjską ofensywę zbrojną i potępiamy wojnę, ale nie pozwolimy, by węgierskie rodziny musiały płacić cenę za tę wojnę, a zatem sankcje nie mogą zostać rozszerzone na taki obszar jak ropa i gaz – oznajmił Orban.

  Dodał, że restrykcje obejmujące eksport rosyjskich surowców energetycznych stanowiłyby “nieproporcjonalnie duże obciążenie” dla Węgier.

 • “Zdaniem Wołodymyra Zełenskiego Rosjanie nie mają teraz potencjału do kolejnego frontalnego ataku. Zamiast tego terroryzują cywilów bezlitośnie bombardując wsie i miasteczka. Rosyjskie okrucieństwo tylko wzmacnia wolę walki i determinację Obrońców Ukrainy. Kto może niech Ich wspiera” – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

 • Nexta: Artem Pryimenko, 16-letni mistrz Ukrainy w sztuce walki sambo, zginął wraz z rodziną podczas rosyjskiego nalotu na miasto Sumy. W nalocie zginęli między innymi dwaj młodsi bracia Artema.

 • Minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko oświadczył w nocy z wtorku na środę, że będący zakładnikami Rosjan pracownicy elektrowni atomowej w Zaporożu są poddawani torturom i wymusza się na nich deklaracje, które Kreml chce wykorzystać w celach propagandowych.

  W elektrowni atomowej w Zaporożu przetrzymywanych jest ponad 100 pracowników i około 200 ukraińskich ochroniarzy. Na miejscu jest ograniczony dostęp do leków i jedzenia, dlatego też pracownicy ograniczają się do jednego posiłku dziennie.

 • – Wtargnięcie jakichkolwiek rosyjskich samolotów w przestrzeń powietrzną Wielkiej Brytanii jest od teraz przestępstwem – poinformował we wtorek wieczorem minister transportu tego kraju Grant Shapps.

  Ponadto, zgodnie z nowymi przepisami, brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA) ma prawo odmówić rejestracji samolotu w Wielkiej Brytanii, jeśli z przekazanych informacji wynika, że samolot “wydaje się być własnością, jest czarterowany lub użytkowany przez osobę, która została wskazana w sankcjach lotniczych”. CAA może również wyrejestrować samolot już ewidencjonowany w Wielkiej Brytanii, jeśli jest on własnością, jest czarterowany lub eksploatowany przez osobę lub firmę z Rosji.

 • Japonia wysłała na Ukrainę defensywny sprzęt wojskowy – podaje w nocy z wtorku na środę Ukrinform, powołując się na japoński rząd. “Japoński ministerstwo obrony będzie nadal podejmować wszelkie wysiłki, by pomóc Ukrainie” – oznajmił resort na Twitterze.

  Ambasada Ukrainy w Tokio poinformowała wcześniej we wtorek, że dostawy z Japonii obejmą kamizelki kuloodporne, hełmy, namioty, zimowe ubrania, generatory, kamery, leki oraz sprzęt ratowniczy.

 • Agencja Fitch poinformowała w nocy z wtorku na środę, że obniżyła rating Rosji z B do C, czyli do poziomu śmieciowego. Ostrzegła, że niewypłacalność tego kraju jest nieuchronna.

  Fitch wyjaśnia w komunikacie, że należy oczekiwać przynajmniej częściowej niewypłacalności Rosji, ponieważ skala sankcji i możliwość ograniczenia importu rosyjskich surowców energetycznych “ogranicza wolę” Moskwy do obsługi długów.

 • Rosjanie ostrzelali rakietami Grad konwój humanitarny jadący do Mariupola. Nikt nie ucierpiał dostawy nie zostały zniszczone. Zbombardowano też biuro Czerwonego krzyża – poinformował w nocy z wtorku na środę Petro Andruszczenko, cytowany przez Ukrinform. Doradca mera Mariupola ocenił, że zaatakowanie zarówno konwoju, jak i biura Czerwonego Krzyża nie było przypadkiem.

  – Cel, do którego zmierzał konwój humanitarny był zachowany w tajemnicy. Zatem okupanci założyli, że udaje się on do składów Czerwonego Krzyża – wyjaśnił Andruszczenko. Dodał, że dostarczanie pomocy humanitarnej utrudniają poważnie zniszczenia infrastruktury.

 • Pentagon odrzucił propozycję Polski, by ta oddała swoje myśliwce MiG-29 do dyspozycji Stanów Zjednoczonych w bazie w Niemczech – przekazała agencja Reutera. “Perspektywa, w której samoloty ‘w dyspozycji władz Stanów Zjednoczonych’ startują z bazy USA i NATO w Niemczech i wlatują w przestrzeń powietrzną sporną z Rosją, nad Ukrainą, budzi poważne obawy dla całego sojuszu NATO” – skomentował rzecznik Pentagonu John Kirby. “Po prostu nie jest dla nas jasne, że istnieje dla tego rzeczowe uzasadnienie” – dodał.

  “Będziemy nadal konsultować się z Polską i innymi sojusznikami NATO w tej sprawie i związanych z nią trudnych logistycznych wyzwaniach, ale nie wierzymy, że propozycja Polski jest możliwa do utrzymania” – przekazał Kirby w oświadczeniu wysłanym mediom.

 • We wtorek prokurator generalna Hiszpanii Dolores Delgado złożyła podpis pod dokumentem umożliwiającym prowadzenie dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych popełnianych przez rosyjskie siły zbrojne. – W sobotę rozmawiałam z prokuratorem generalnym Ukrainy, który opowiedział mi, co dzieje się w tym kraju, opisując zdarzenia dotyczące ofiar i panującą tam sytuację – relacjonowała podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami Delgado.

  Zapewniła, że Hiszpania jest gotowa do udzielenia konkretnej pomocy w badaniu zbrodni wojennych i rzetelnie je udokumentować, “ażeby w swoim czasie zostały one osądzone przed właściwe do tego organy sądownicze”. – Agresja, której doświadcza niepodległy naród ukraiński, jest nie tylko aktem nieuzasadnionej wojny, ale powoduje inne poważne naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego – podkreśliła prokurator generalna Hiszpanii.

 • Reuters: Rosyjski bank centralny ogłosił we wtorek, że do 9 września obywatele posiadający rachunki w walutach obcych nie będą mogli wypłacić więcej niż 10 tysięcy dolarów. Ponadto banki nie będą mogły sprzedawać twardej waluty. Rosyjski Bank centralny przekazał też w komunikacie, że niezależnie od tego, jakie obce waluty klienci mają na swoich rachunkach, wypłaty gotówki będą realizowane w amerykańskich dolarach.

 • – Dziś ważny dzień. Stany Zjednoczone zrobiły ważny krok, który boleśnie odbije się na okupantach, zmuszając ich do zapłacenia za agresję. Sprawi, że będą odpowiadać za zło, jakiego przyczynili, za całe zło – powiedział Wołodymyr Zełenski.

  Prezydent Ukrainy przypomniał, że USA zakazały nabywania rosyjskiej ropy naftowej, produktów petrochemicznych, gazu oraz oleju, a ponadto zabroniono obywatelom USA inwestować w rosyjski kompleks energetyczno-paliwowy. Do sankcji dołączy Wielka Brytania – zapewnił przywódca Ukrainy.

 • W związku z inwazją Rosji na Ukrainę, do Polski przyjechało z Ukrainy ponad 6 tysięcy osób z polskimi paszportami i ponad tysiąc osób z Kartą Polaka – przekazał we wtorek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Do Wrocławia przybyła we wtorek późno wieczorem grupa osób między innymi z Odessy, głównie polskich obywateli, którzy w związku z sytuacją wyjechali z Ukrainy do Rumunii, a stamtąd przylecieli do Polski.

 • Według niemieckiego ministra finansów Christiana Lindnera rząd Niemiec przygotowuje się do rozszerzenia sankcji przeciwko Rosji i Białorusi – pisze we wtorek agencja dpa. Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck oznajmił, że Unia Europejska jest gotowa na poradzenie sobie ze scenariuszem, w którym Władimir Putin odetnie dostawy energetyczne.

 • Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz powiedział, że we wtorek do Sędziszowa przybyło 1200 uchodźców. W pomoc uchodźcom została zaangażowana policja, straż, harcerz, służby medyczne żołnierze WOT i wolontariusze. Do pracy w punkcie relokacyjnym zostało skierowanych 33 żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Do punktu recepcyjnego w województwie świętokrzyskim zgłosiło się dotąd ponad 2,4 tys. uchodźców.

 • Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz powiedział, że we wtorek do Sędziszowa przybyło 1200 uchodźców. – Widać, że coraz więcej osób zagubionych i zmęczonych ucieka z Ukrainy. W naszym regionie mamy dla nich zapewnione noclegi i wyżywienie w ponad 40 ośrodkach. Również tutaj w Sędziszowie osoby te mogą odpocząć, zjeść ciepły posiłek i otrzymać pomoc z transportem do hoteli i ośrodków. Większość decyduje się na dalszą podróż do większych miast Polski. Z poprzedniego transportu, kiedy przyjechało do nas około 1100 osób, w regionie zostało około 300. Teraz prawdopodobnie będzie podobnie – powiedział wojewoda.

 • Do Sędziszowa (Świętokrzyskie) dotarł we wtorek wieczorem specjalny pociąg z osobami uciekającymi przed wojną w Ukrainie. To drugi taki transport, jaki w ostatnim czasie przybył do tego miasta. W miejscowym Ośrodku Sportu i Rekreacji zorganizowano punkt relokacyjny, gdzie uchodźcy mogą skorzystać z ciepłego posiłku i wypocząć. Większość osób decyduje się jednak na dalszą podróż do większych miast w Polsce.

 • Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył we wtorek wieczorem, że świat nie wierzy w przyszłość Rosji, nie mówi o niej, lecz mówi o Ukrainie, o pomocy dla niej i przygotowuje się, by jej pomóc i odbudować po wojnie.

  Wszyscy widzą, jak heroicznie broni się naród Ukrainy i pomoc z pewnością przyjdzie po wojnie – podkreślił prezydent w wtorkowym przesłaniu do narodu. – Na Ukrainie wejdzie (w życie) nowy plan Marshalla, jak powiedział brytyjski premier Boris Johnson, który jest człowiekiem dotrzymującym słowa – dodał Zełenski.

 • W dniach 9-10 marca w Polsce będzie przebywać wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Dubravka Suica. Celem wizyty jest zapoznanie się z sytuacją obywateli Ukrainy – w szczególności dzieci – przybywających do Polski w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi przez Rosję wobec Ukrainy – podała Komisja Europejska.

 • Reuters: Gigant kawowy Starbucks Corp poinformował o zawieszeniu wszelkiej działalności gospodarczej w Rosji, a Coca-Cola Co i PepsiCo ogłosiły, że nie będą tam sprzedawać swoich napojów gazowanych.

 • 8 marca w Stałym Przedstawicielstwie Polski przy Unii Europejskiej w Brukseli odbył się koncert zorganizowany w geście solidarności z Ukrainą. Wziął w nim udział ambasador Ukrainy przy UE Wsewołod Czencow.

  “Składamy hołd wszystkim kobietom i dziewczętom dotkniętym wojną. Wśród 1,3 mln uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Polsce 97 proc. to kobiety i dzieci. Ambasador Wsewołod Czencow i nasi ukraińscy przyjaciele są z nami” – napisało Stałe Przedstawicielstwie Polski przy UE na Twitterze.

 • Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wystosował we wtorek zaproszenia do szefów państw i rządów Unii Europejskiej do wzięcia udziału w nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej w dniach 10-11 marca w Paryżu. Spotkanie poświęcone będzie wojnie na Ukrainie.

  Charles Michel podkreślił, że tematem dyskusji będzie rozwój zdolności obronnych Unii Europejskiej, zmniejszenie zależności energetycznej od rosyjskiego gazu, ropy i węgla, a także budowa silnej bazy ekonomicznej Unii Europejskiej.

 • Dwie osoby, w tym 7-letnie dziecko, zginęły we wtorek wieczorem w wyniku nalotu sił rosyjskich w wiosce Dineć w obwodzie charkowskim – poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy na Telegramie.

  Do ataku doszło o godz. 19.05 czasu lokalnego. Pocisk uderzył w budynek mieszkalny, ratownicy zdołali uratować jedną osobę – przekazano w komunikacie.

  Ze stolicy znajdującego się na wschodzie Ukrainy obwodu – Charkowa – wywieziono dotąd pociągami 600 tys. osób. Lokalne władzy poinformowały we wtorek, że miasto znajduje się pod kontrolą Sił Zbrojnych Ukrainy.

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Łukasz Gągulski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj