Atak Rosji na Ukrainę. Szef MSZ Ukrainy: cenę zapłaci przede wszystkim zwykły Rosjanin

0
127

Ukraina nie upadła niezależnie od potwornego bólu i krwi. Ani jedno z największych miast Ukrainy nie zostało zajęte przez cztery dni przez rosyjskie siły – powiedział w poniedziałek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. – Cenę za kłamstwa, przestępstwa zapłaci przede wszystkim zwykły Rosjanin – dodał.

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, w piątym dniu wojny w Ukrainie, mówił na konferencji prasowej, że Władimir Putin „uruchomił praktycznie całe uzbrojenie i wszystkie rodzaje wojsk”, które „uderzyły na cudzą ziemię”. Dodał, że bombardowanie z powietrza dotknęło miasto Kijów, stolicę Ukrainy „po raz pierwszy od 1941 roku, kiedy spadały na nią bomby nazistowskiej III Rzeszy”.

– Wszystkie te przestępstwa są nagrane na wideo. Najpierw, na samym początku agresji, Rosja wypuściła na Ukrainę 180 rakiet sterowanych oraz operacyjnych rakiet Iskander – przekazał szef MSZ.  

Podkreślał, że „Ukraina nie upadła niezależnie od potwornego bólu i krwi”. 

Dodał, że ani jedno z największych miast Ukrainy nie zostało zajęte przez cztery dni przez rosyjskie siły. 

Relacja tvn24.pl: Rosyjska inwazja na Ukrainę. Kolejna doba

Kułeba do Rosjan: wasze dzieci, mężowie, ojcowie płoną żywcem w czołgach na Ukrainie

– Rozpoczęła się wojna ludowa Ukraińców przeciwko rosyjskim okupantom – mówił Kułeba zwracając się do Rosjan. Dodał, że w niedzielę w obwodzie czernihowskim „ludzie wyszli z gołymi rękami, bez broni, przeciwko czołgowi i zmusili go do wycofania się, wasz rosyjski czołg”. 

– Wszyscy ci ludzie, którzy kłamali wam w telewizji, teraz siedzą sobie w cieple i bezpieczeństwie. Tak samo jak człowiek, który dał rozkaz, aby napaść na Ukrainę – mówił Kułeba.

– Cenę za kłamstwa, przestępstwa zapłaci przede wszystkim zwykły Rosjanin. To wasze dzieci, mężowie, ojcowie, którzy płoną teraz żywcem w czołgach na ukraińskiej ziemi giną, są kaleczeni, trafiają do niewoli – powiedział. 

Jak mówił, Ukraina, która w tej chwili prowadzi prawdziwą wojnę ojczyźnianą, poniosła ogromne, tysięczne straty, ale, dodał, straty są też po stronie rosyjskiej.

Przekazał, że Ukraina zestrzeliła ponad 20 samolotów, 29 śmigłowców. – Spaliliśmy 191 rosyjskich czołgów, 816 wozów pancernych, 74 działa, 1 zestaw BUK, 21 wyrzutni grad , 291 samochódów, 80 cystern z paliwem, trzy drony – wymieniał. 

Rosyjska agresja na Ukrainę. Mapa

Szef MSZ Ukrainy: Rosja jest agresorem a wraz z nią jej obywatele

– Chciałbym żebyście wiedzieli, że rosyjscy żołnierze wysłani na tę wojnę przeciwko Ukrainie, która miała w założeniu waszych strategów zakończyć się bardzo szybko, zostali rzuceni bez żywności. Chodzą po ukraińskich domach, błagają, albo szabrują jedzenie. Szabrują supermarkety – mówił Kułeba. 

– Jeśli ktokolwiek z waszej rodziny służy w armii rosyjskiej i nie kontaktuje się z wami, natychmiast dzwońcie na infolinię uruchomioną przez Ministerstwo Obrony Ukrainy – apelował szef MSZ podając numer ukraińskiej infolinii.

– Teraz Rosja jest agresorem, a razem z nią wszyscy obywatele Federacji Rosyjskiej jesteście dla całego świata agresorem i okupantem – mówił też Kułeba. 

Atak Rosji na Ukrainę – oglądaj program specjalny w TVN24

Źródło zdjęcia głównego: VITALIY GNIDYI/Reuters/Forum

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj