Biały Dom: strefa zakazu lotów nad korytarzami humanitarnymi mogłaby doprowadzić do wojny USA z Rosją

0
261

Ograniczona strefa zakazu lotów nad korytarzami humanitarnymi – umożliwiającymi ewakuacje ludności z ostrzeliwanych przez Rosję ukraińskich miast – mogłaby doprowadzić do eskalacji konfliktu i wojny USA z Rosją – powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Trwa trzynasta dobra rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Jen Psaki, rzeczniczka Białego Domu, stwierdziła, że ustanowienie strefy zakazu lotów “wymagałoby zestrzelenia każdego rosyjskiego samolotu, który wleciałby w wyznaczoną strefę”.

– Wojna z Rosją nie jest czymś, czego chce prezydent (USA, Joe Biden – red.) – dodała.

Czytaj też: No-fly zone, strefa zakazu lotów – Ukraina apeluje, Zachód wyklucza

Apele ukraińskich władz

Ukraińskie władze wielokrotnie apelowały do społeczności międzynarodowej o utworzenie nad państwem strefy zakazu lotów.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał przywódców państw zachodnich do wykonania tego kroku 3 marca. – Jeżeli nie możecie tego zrobić, przekażcie Ukrainie samoloty, by mogła sama się bronić – dodał. Mychajło Podolak, prezydencki doradca, powiedział, że “tylko zamknięte niebo momentalnie powstrzyma eskalację”. – Nadszedł czas, by zachodni partnerzy wzięli też na siebie odpowiedzialność za zakończenie wojny – podkreślił.

Jednak Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, mówił kilkukrotnie, że NATO nie zamierza się angażować w konflikt militarnie. – Nasza ocena jest taka, że jeżeli byśmy to zrobili, to doprowadzimy do czegoś, co może wymknąć się spod kontroli i zakończyć wojną w Europie. Dlatego podejmujemy te trudne decyzje o narzuceniu sankcji i zapewnianiu wsparcia dla Ukrainy, a jednocześnie staramy się nie wciągać sił NATO bezpośrednio w ten konflikt – mówił.

Czytaj też: Strefa zakazu lotów nad Ukrainą? Soloch: to oznaczałoby rozpoczęcie bezpośredniego konfliktu z Rosją

Atak Rosji na Ukrainę – oglądaj program specjalny w TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj