Bianka Zalewska: tożsamość narodowa w Ukraińcach dojrzewa od początku wojny

0
345

O tym, jak Ukraińcy reagują na obecny konflikt z Rosją i zagrożenie inwazją, mówiła „Faktach po Faktach” była korespondentka wojenna, dziennikarka Bianka Zalewska. – Przez ostatni czas pytam Ukraińców: czy boisz się tego, że będzie wojna już taka w pełni? Oni zawsze mówią: dobrze, że dodajesz „w pełni”, bo u nas jest wojna, u nas jest wojna od ośmiu lat – powiedziała.

Była korespondentka wojenna, dziennikarka ukraińskiej Espreso TV oraz reporterka „Dzień dobry TVN” Bianka Zalewska mówiła w „Faktach po Faktach” w TVN24 o nastrojach Ukraińców w sytuacji ryzyka rosyjskiej inwazji na ich kraj.

„FAKTY PO FAKTACH” – OGLĄDAJ W TVN24 GO

Wskazywała, że w obliczu konfliktu zjednoczyły się ukraińskie media. – Wszystkie stacje, które konkurowały ze sobą do tej pory, siedzą razem z politykami, z żołnierzami i rozmawiają na temat obecnej sytuacji na Ukrainie – mówiła. Podkreśliła, że „ta tożsamość narodowa w Ukraińcach dojrzewa od początku wojny”.

Zalewska o opinii Ukraińców. „Mówią: u nas jest wojna od ośmiu lat”

A wojna – jak mówiła dziennikarka – na wschodzie kraju trwa od kilku lat. – Przez ostatni czas pytam Ukraińców: czy boisz się tego, że będzie wojna już taka w pełni? Oni zawsze mówią: dobrze, że dodajesz „w pełni”, bo u nas jest wojna, u nas jest wojna od ośmiu lat – opowiadała.

Zalewska o opinii Ukraińców. „Mówią: u nas jest wojna od ośmiu lat”TVN24

Zalewska przyznała, że „ta wojna na początku, w 2014 roku – wtedy, kiedy wybuchła – to była taka wojna naprawdę ofensywna, z pełną artylerią wojskową, ostrzałami, gdzie każdego dnia linia frontu się zmieniała o kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kilometrów”. Przypomniała, że porozumienia mińskie „zatrzymały linię frontu, ale nie zatrzymały ostrzałów”.

Jej zdaniem „to, co w tym momencie się dzieje, to niebezpieczeństwo takiej wielkiej wojny na cały kraj”.

– Ludzie, którzy do tej pory (…) żyli sobie w Kijowie, w innych dużych miastach, chodzili po galeriach handlowych, jeździli drogimi samochodami, nie odczuwali tej wojny aż tak, jak odczuwają dzisiaj, że boją się czy muszą pakować – wyjaśniła.

Powiedziała, że niektórzy pakują się i uciekają, a „niektórzy pakują się, robią zdjęcia, (piszą – przyp. red.): jestem spakowany, żeby jechać na front, mam apteczkę, mam kask, mam kamizelkę kuloodporną”.

Zalewska: ludzie, którzy żyli w dużych miastach, nie odczuwali tej wojny aż tak, jak odczuwają dzisiaj

Zalewska: ludzie, którzy żyli w dużych miastach, nie odczuwali tej wojny aż tak, jak odczuwają dzisiajTVN24

Zalewska o Putinie: wzmocnił tożsamość narodową Ukraińców

Mówiła, że jest mnóstwo osób, które są „aktywistami, weteranami albo weterankami”. – Tych dziewczyn jest cała masa, które piszą: dostałyśmy wspaniały prezent na walentynki, ja dostałam nowe wkłady do kamizelki kuloodpornej – opowiadała Zalewska. Wyjaśniała, że te kobiety „są w miejscach pokojowych i aktywnie działają jako wolontariuszki, jako aktywistki”.

Według dziennikarki Putin „wzmocnił tę tożsamość narodową” na Ukrainie. – Sprawił, że język rosyjski stał się tak naprawdę w wielu miejscach wręcz znienawidzonym, niechcianym językiem – dodała.

Konflikt w Donbasie trwa od kwietnia 2014 rokuAdam Ziemienowicz / PAP

Źródło zdjęcia głównego: STANISLAV KOZLIUK/EPA/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj