Błaszczak po rozmowie z szefem Pentagonu. „Nasza obrona powietrzna ulegnie wzmocnieniu”

0
126

„Nasza obrona powietrzna ulegnie wzmocnieniu dzięki amerykańskim systemom PATRIOT przerzuconym na teren Polski” – poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak po rozmowie z szefem Pentagonu Lloydem Austinem. MON podał, że tematem rozmowy były kolejne działania w celu zwiększenia bezpieczeństwa w regionie.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Rozmowa Błaszczaka z Austinem odbyła się w środę. „Minister Mariusz Błaszczak rozmawiał dzisiaj z Sekretarzem Obrony USA Lloydem Austinem w sprawie dalszego pogłębiania partnerstwa obronnego w celu wzmocnienia odstraszania i obrony NATO w sytuacji rosyjskiej agresji militarnej na Ukrainę” – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej w mediach społecznościowych.

Mariusz Błaszczak o rozmowie z Lloydem Austinem

„Dziś rozmawiałem z sekretarzem obrony L. Austinem o kolejnych działaniach mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa w naszym regionie. Nasza obrona powietrzna ulegnie wzmocnieniu dzięki amerykańskim systemom PATRIOT przerzuconym na teren Polski” – napisał Błaszczak na Twitterze.

Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM) poinformowało o rozkazie relokacji do Polski dwóch baterii systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, by „przeciwdziałać potencjalnym zagrożeniom” dla terytorium sojuszników w związku z wojną Rosji przeciw Ukrainie. „Na polecenie sekretarza obrony i zaproszenie naszych polskich sojuszników generał (Tod D.) Wolters, dowódca Europejskiego Dowództwa USA, rozkazał amerykańskim Wojskom Lądowym w Europie i Afryce przemieszczenie dwóch baterii Patriot do Polski” – oświadczyło EUCOM.

System Patriot wybrany przez Polskę w 2015 roku

Dowództwo podkreśliło, że działanie ma charakter „defensywny i zapobiegawczy wobec wszelkich potencjalnych zagrożeń dla sił USA i sojuszników oraz ich terytorium” i „w żaden sposób nie będzie wspierało żadnych działań ofensywnych”.

Używany przez amerykańskie Wojska Lądowe system Patriot został wybrany przez Polskę w kwietniu 2015 roku. W roku 2018 podpisano kontrakt na dostawę dwóch baterii (16 wyrzutni) zestawów Patriot. Wartość kontraktu zawartego w ramach pierwszej z dwóch zakładanych faz programu Wisła wyniosła 4,75 mld dolarów. Pierwsza bateria dla Polski ma zostać dostarczona w bieżącym roku.

Atak Rosji na Ukrainę – oglądaj program specjalny w TVN24:

Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj