Ceny ropy naftowej przebiły kolejny poziom

0
284

Ceny ropy naftowej w USA w środę wieczorem przekroczyły poziom 112 dolarów za baryłkę. Za baryłkę ropy WTI trzeba zapłacić ponad 114 dolarów. Prezydent USA Joe Bidena nie wykluczył wprowadzenia zakazu importu ropy naftowej z Rosji.

W środę wieczorem baryłka ropy WTI kosztowała około 112 dolarów. Za baryłkę Brent trzeba było zapłacić ponad 114 dolarów. To najwyższe poziomy od 2014 roku.

>>>

Ropa naftowa – notowania

Ropa Brent tylko w tym tygodniu podrożała o ponad 20 proc. Jak podała agencja Reutera, to efekt zachodnich sankcji nałożonych na Rosję za atak na Ukrainę. Chociaż sankcje nie były wymierzone w sektor energetyczny, to ograniczono możliwości eksportowe Rosji, której ropa stanowi około 8 proc. światowej podaży, czyli 4-5 milionów baryłek dziennie. Większą produkcją może się pochwalić tylko Arabia Saudyjska.

– Wygląda na to, że rynek w coraz większym stopniu uwzględnia zakłócenia w dostawach przynajmniej części z prawie 4 milionów baryłek ropy dziennie, któa jest sprzedawana do USA i UE – powiedział Andrew Lipow, prezes Lipow Oil Associates z Houston.

Pomoc w obniżeniu cen poprzez większą podaż jest mało prawdopodobna w najbliższym czasie. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojusznicy, w tym Rosja (OPEC+) na krótkim spotkaniu w środę podtrzymała swój plan stopniowego zwiększania produkcji ropy co miesiąc o 400 tys. baryłek dziennie.

Dodatkowo prezydent USA Joe Biden, pytany przez dziennikarzy przed odlotem do Wisconsin, czy jest możliwe wprowadzenie zakazu importu ropy naftowej z Rosji, odpowiedział: „wszystkie opcje są na stole”.

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj