Chiny odmówiły Rosji dostaw części zamiennych do samolotów

0
294

Rosyjskie linie lotnicze nie otrzymają z Chin części do samolotów. Państwo Środka odmówiło dostaw rosyjskim przewoźnikom – przekazał przedstawiciel rosyjskiego urzędu lotnictwa, cytowany przez rosyjskie agencje informacyjne. Zapowiedział, że Rosja będzie poszukiwała możliwości ich zakupu od innych krajów, takich jak Turcja i Indie.

Wcześniej dostawy części wstrzymały Boeing i Airbus. Agencja Reutera zwróciła uwagę, że zachodnie sankcje nałożone na Rosję za jej inwazję na Ukrainę uderzyły również w sektor lotniczy, a rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych ostrzegało w tym tygodniu, że zagrożone jest bezpieczeństwo lotów pasażerskich.

Sankcje wobec Rosji

Przedstawiciel urzędu Rosawiacja Walerij Kudinow, cytowany m.in. przez agencję Interfax, oświadczył, że Chiny odmówiły dostarczania części samolotowych, więc Rosja będzie poszukiwała możliwości ich zakupu od innych krajów, takich jak Turcja i Indie.

Wiele samolotów latających w rosyjskich liniach było zarejestrowanych za granicą, ale Kudinow powiedział, że po wprowadzeniu sankcji linie rejestrują je obecnie w Rosji. Jak przekazał, spodziewa się, że niektóre z maszyn zostaną zwrócone firmom leasingowym.

Reuters podał, że w czwartek w Rosji opublikowano również projekt ustawy, który sugeruje, że Moskwa chce nakazać liniom, by płaciły za leasing samolotów w rublach i zakazać im zwracania samolotów zagranicznym firmom w przypadku zerwania umów leasingu.

TVN24 na żywo – oglądaj w TVN24 GO:

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj