Chore na raka ukraińskie dzieci przybyły z Polski do Wielkiej Brytanii. Premier Boris Johnson dziękuje “polskim przyjaciołom”

0
225

Dziesiątki dzieci wymagających pilnej terapii onkologicznej, ewakuowanych z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy, trafia na leczenie w polskich szpitalach. Część transportowana jest dalej, do innych europejskich krajów. 21 takich dzieci, wraz opiekunami, przybyło w niedzielę z Polski do Wielkiej Brytanii. “Jestem ogromnie wdzięczny pracownikom ochrony zdrowia, partnerom i polskim przyjaciołom za wsparcie” – napisał w mediach społecznościowych brytyjski premier Boris Johnson.

Polska przyjmuje wiele wymagających leczenia onkologicznego dzieci z Ukrainy. W sobotę grupa prawie 60 dzieci ze szpitala we Lwowie przybyła do Kielc, ale to niejedyny taki transport. Pacjentów przyjmują od kilkunastu dni placówki szpitalne w całym kraju. Ołena Zełenska, żona prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, dziękowała polskiemu lekarzowi oraz parze prezydenckiej za pomoc dzieciom chorym onkologicznie, które musiały uciekać przed rosyjską inwazją.

Część z chorych dzieci ewakuowanych do Polski kierowana jest na leczenie w innych europejskich krajach. W niedzielę wieczorem 21 ukraińskich dzieci, które wymagają pilnej terapii onkologicznej, przyleciało wraz z członkami najbliższych rodzin z Polski do Wielkiej Brytanii – poinformował w poniedziałek tamtejszy minister zdrowia Sajid Javid.

Brytyjski rząd: polskie szpitale przyjęły już wiele dzieci z Ukrainy

Komunikat w tej sprawie wydał brytyjski rząd. “Szpitale w Polsce przyjęły już wiele dzieci z Ukrainy, które potrzebują opieki medycznej. Ponieważ coraz więcej dzieci przekraczających granicę wymaga natychmiastowego leczenia, Wielka Brytania odpowiedziała na apel Polski o wsparcie ze strony partnerów międzynarodowych w celu zapewnienia dodatkowej opieki” – czytamy na rządowej stronie internetowej.

Jak przekazało w poniedziałek BBC News, pacjenci i ich bliscy “przybyli w niedzielę samolotem zorganizowanym przez (brytyjski) rząd w trybie pilnym na prośbę polskich urzędników”. Większość dzieci z tej grupy jest w stanie zagrażającym życiu.

Johnson dziękuje “polskim przyjaciołom”

Za pomoc w sprowadzeniu dzieci do Wielkiej Brytanii podziękował premier Boris Johnson. “Jestem niezmiernie wdzięczny pracownikom NHS (publicznej służby zdrowia – red.), partnerom i polskim przyjaciołom za wsparcie w sprowadzeniu do Wielkiej Brytanii ukraińskich dzieci, które potrzebują opieki medycznej ratującej życie. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby wesprzeć je w trakcie krytycznego leczenia raka.” – napisał w poniedziałek rano na Twitterze.

Twitter/BorisJohnson

Minister Javid poinformował, że dzieci i towarzyszące im osoby dostały sześciomiesięczne wizy, które zostaną przedłużone później na co najmniej trzy lata.

Nie tylko do Wielkiej Brytanii

Polskie Ministerstwo Zdrowia także w niedzielę rozpoczęło kierowanie pacjentów z Ukrainy leczonych w Polsce do szpitali w państwach Unii Europejskiej. “W drodze do Włoch pierwsza trójka małych pacjentów” – informował resort.

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ANDY RAIN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj