CIT: czy stratę można odliczyć przed złożeniem zeznania

0
69

Potwierdza to interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 marca 2023 r. (nr 0111-KDIB1-2.4010. 69.2023.1.EJ), którą na łamach “Rzeczpospolitej” opisał Przemysław Wojtasik. 

Z wnioskiem o interpretację podatkową wystąpiła spółka z o.o., która w 2022 r. poniosła stratę. Chce ją odliczyć od dochodu już przy wyliczaniu zaliczki na CIT za marzec.

Jak się okazuje, fiskus nie ma nic przeciwko takiemu rozwiązaniu. Przypomniano, że są dwa warianty rozliczenia strat. Pierwszy z nich pozwala odliczać je przez pięć lat, w jednym roku nie więcej niż połowę. Drugi wariant daje możliwość pełnego odliczenia, z limitem do 5 mln zł (dotyczy strat powstałych od 1 stycznia 2019 r.).

Podatnik może skorzystać z odliczenia, gdy osiągnie dochód. Może to być także w trakcie roku przy obliczaniu zaliczek na CIT.

Skarbówka wskazała, że warunkiem odliczenia straty nie jest złożenie zeznania CIT-8 za 2022 r., jednak niezbędnym wymogiem jest “wiedza podatnika o wysokości poniesionej straty”. Oznacza to, że spółka powinna już mieć jej wiarygodne wyliczenie (choć nie złożyła jeszcze zeznania).

Czytaj więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj