Ćwiczenia sił rakietowych pod nadzorem Putina i Łukaszenki. Odpalono między innymi pociski hipersoniczne

0
368

W czasie ćwiczeń rosyjskiej broni nuklearnej odpalone zostały pociski hipersoniczne Cyrkon i Kinżał, w Plesiecku odpalono pocisk międzykontynentalny Jars, z Morza Barentsa – pocisk Siniewa. Część ćwiczeń obserwowali przywódcy Rosji i Białorusi: Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka.

Amia rosyjska przeprowadziła działania podczas wspólnych ćwiczeń swoich wojsk rakietowych przeznaczenia strategicznego, sił powietrzno-kosmicznych, oddziałów Południowego Okręgu Wojskowego oraz Floty Czarnomorskiej i Północnej.

Okręty i jednostki podwodne Floty Czarnomorskiej i Północnej przeprowadziły wystrzelenie pocisków manewrujących Kalibr i hipersonicznego pocisku Cyrkon przeciwko celom morskim i lądowym.

CZYTAJ WIĘCEJ: RAPORT – ROSJA – UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

“Wszystkie pociski trafiły w wyznaczone cele”

Odpalenie pocisku manewrującego Iskander odbyło się na kosmodromie i poligonie Kapustin Jar w obwodzie astrachańskim na południu Rosji.

Z doświadczalnego kosmodromu Plesieck (w obwodzie archangielskim) przeprowadzono wystrzelenie międzykontynentalnego pocisku balistycznego Jars na poligon Kura (na Kamczatce). Z okrętu podwodnego o napędzie atomowym Karelia przeprowadzono na Morzu Barentsa odpalenie pocisku balistycznego Siniewa na poligon Kura.

Bombowce Tu-95MS wystrzeliły pociski manewrujące na cele naziemne na poligonach Kura i Pemboj (w republice Komi). Służby prasowe Kremla zapewniły, że “wszystkie pociski trafiły w wyznaczone cele”.

Część ćwiczeń obserwowali przywódcy Rosji i Białorusi: Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka.

Rosyjskie ćwiczenia z udziałem pocisków manewrujących Ministerstwo Obrony Rosji

Manewry podzielone na dwa etapy

Szef sztabu generalnego rosyjskiej armii Walerij Gierasimow powiedział na początku ćwiczeń, że ich celem jest przetrenowanie działań strategicznych sił ofensywnych z zakresu “gwarantowanego porażenia przeciwnika”.

Manewry podzielono na dwa etapy. Jak mówił szef sztabu, pierwszym było ćwiczenie prowadzenia działań bojowych z użyciem broni “podwyższonego potencjalnego zagrożenia”. Druga część, według słów Gierasimowa, dotyczyła “zmasowanego zastosowania strategicznych sił ofensywnych” podczas “uderzenia odwetowego i kontruderzenia”.

Rosjanie testują pocisk balistyczny Topol na kosmodromie Plesieck Ministerstwo Obrony Rosji

Doniesienia strony brytyjskiej

O zamiarze przeprowadzenia ćwiczeń sił strategicznych z udziałem Putina ministerstwo obrony Rosji poinformowało w przeddzień, 18 lutego.

Jednak już na początku lutego brytyjski dziennik “Financial Times” napisał, że Rosja planuje wkrótce rozpocząć takie ćwiczenia. Doniesienia gazety potwierdził minister obrony Ben Wallace. Termin przeprowadzenia manewrów miał zostać przeniesiony z jesieni na zimę. Rozmówcy brytyjskiej gazety uznali to za “przestrogę dla NATO” i połączyli z możliwą inwazją Rosji na Ukrainę.

Manewry odbywają się w czasie rosnącego zaniepokojenia Zachodu w związku z sytuacją na Ukrainie. Rosja zgromadziła w pobliżu granic sąsiedniego kraju ponad sto tysięcy żołnierzy. Zachodnie wywiady ostrzegają przed ewentualną rosyjską inwazją na Ukrainę, władze w Kijowie z kolei obawiają się prowokacji w Donbasie, okupowanym przez prorosyjskich separatystów, które mogą być pretekstem do rosyjskiej inwazji.

PAP

Interfax, TASS, tvn24.pl, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Rosji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj