Czy użyczony kontrahentowi sprzęt można rozliczać w kosztach – interpretacja podatkowa

0
145

Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 lipca 2023 r. (nr 0114-KDIP2-1.4010.253. 2023.1.PP).

Wystąpiła o nią spółka z branży medycznej, która użycza swoim kontrahentom sprzęt, np. aby umożliwić przetestowanie jego sposobu działania i sprawdzenie przydatności. Zaznaczyła jednocześnie, że użyczane rzeczy są jej własnością i w żadnym momencie kontrahenci nie mają nad nimi ekonomicznego władztwa. Nie mogą nimi swobodnie rozporządzać.

Udostępniony klientom sprzęt został zaliczony do środków trwałych spółki i wpisany do ewidencji. Spółka zwróciła się z pytaniem, czy w czasie użyczenia może zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów?

Wskazała, że w tym przypadku nie będzie miał zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. c ustawy o CIT, który wyłącza z kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oddanych do nieodpłatnego używania. Spółka wyjaśniła, w tej sytuacji nie mamy jednak do czynienia z oddaniem do nieodpłatnego używania, bowiem Czerpie bowiem z użyczenia ekonomiczne korzyści. Udostępnienie urządzeń przyczynia się do osiągnięcia przychodów ze sprzedaży odczynników i materiałów.

Fiskus podzielił tę argumentację i potwierdził, że użyczony sprzęt można rozliczać w kosztach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj