„Dziękujemy, że przyjmujecie Ukraińców jak swoich”. Ołena Zełenska zwróciła się między innymi do Polaków

0
247

Żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełeńska zwróciła się do obywateli krajów pomagającym jej rodakom. „’Kanapkę? Wody?’ – słyszą zmęczone Ukrainki już na granicy. Z jedzeniem, ubraniami, lekami całodobowo dyżurują tam polscy wolontariusze, by nakarmić i ogrzać – opisała, zwracając uwagę na oddolne działania Polaków. „Nie tak Ukraina wyobrażała sobie swoją integrację z Europą… Ale ogrzani i uratowani na pewno wrócą do domu” – dodała.

Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska w swoim wpisie zauważyła, że najwięcej ukraińskich uchodźców jest w Polsce.

„Dziecięce wózki na peronach Polski. Polskie mamy zostawiają je dla Ukrainek, bo wiedzą, że one przekraczały granicę tylko z walizką i dzieckiem” – zwróciła uwagę. „’Kanapkę? Wody?’ – słyszą zmęczone Ukrainki już na granicy. Z jedzeniem, ubraniami, lekami całodobowo dyżurują tam polscy wolontariusze, by nakarmić i ogrzać. Właśnie w Polsce jest najwięcej ukraińskich uchodźców, już ponad milion” – opisała.

>> „Jesteśmy dla was i z wami”, „wierzymy w was”, „jesteście naszymi braćmi”. Przekaz dla Ukraińców od Polaków

„Jesteśmy z wami”, „Wytrwajcie”. Przekaz dla Ukraińców od PolakówTVN24

„Nie tylko Polska! Słowacja, Rumunia, Węgry, Mołdawia pokazały, że są nie tylko graniczącymi z nami sąsiadami, a prawdziwie bratnimi narodami” – wymieniła Zełenska. Wyliczyła przy tym, że kraje te natychmiast otworzyły granice, stworzyły strony internetowe, na których Ukraińcy mogą znaleźć mieszkanie, lekarzy czy prawników, zapisują ukraińskie dzieci do szkół i przedszkoli „jak swoje”, organizują darmową pomoc medyczną.

Oceniła, że kraje, z którymi Ukraina nie graniczy „stały się bliższe”. „Litwa, Łotwa, Chorwacja, Bułgaria, Szwecja, Estonia, Norwegia, Finlandia, Dania pomagają wszystkim, czym mogą. Cała Unia Europejska otworzyła się dla Ukrainy, wszystkie jej kraje dają status ochrony tymczasowej z prawem pobytu, pracy i nauki” – podkreśliła pierwsza dama.

Serwis specjalny tvn24: TVN24 УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ

„Dziękujemy, że przyjmujecie Ukraińców jak swoich. Oczywiście, nie tak Ukraina wyobrażała sobie swoją integrację z Europą… Ale ogrzani i uratowani na pewno wrócą do domu. Z waszym ciepłem w sercach” – podsumowała Ołena Zełenska. Do wpisu dołączyła zdjęcia z różnych krajów, których obywatele zdecydowali się na pomoc Ukraińcom.

Informacja dla obywateli Ukrainy przyjeżdżających do PolskiKancelaria Prezydenta

Zbrojny atak Rosji na Ukrainę trwa już szesnastą dobę.
Relacja w tvn24.pl: Szesnasta doba rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Atak Rosji na Ukrainę – oglądaj program specjalny w TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Supernak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj