Firma w domu: amortyzacja mieszkań w całości przeznaczonych na firmę – ważny wyrok WSA

0
190

Jak się okazuje, że jeśli całe mieszkanie zostało przeznaczone na firmę, jest szansa, że nie dotyczy go wprowadzony przez Polski Ład zakaz amortyzacji. Ważne orzeczenie w tej sprawie opisał na łamach “Rzeczpospolitej” Przemysław Wojtasik.

Przypomina on, że od 2023 roku nie można definitywnie amortyzować (czyli rozliczać poprzez odpisy wydatków na ich zakup bądź wybudowanie w kosztach) budynków i lokali mieszkalnych.

Co jeśli jednak mieszkanie zostało w całości przeznaczone na działalność gospodarczą? Tak był w przypadku radcy prawnego, który prowadzi w mieszkaniu kancelarię. W księdze wieczystej nieruchomość oznaczona jest jako lokal mieszkalny. W 100 proc. została jednak przeznaczona na cele użytkowe. Prawnik płaci też od niej wyższy podatek od nieruchomości (taki jak od firmowych).

Fiskus, powołując się na ustawę o PIT kategorycznie stwierdził, że amortyzacja jest już zabroniona.

Tę interpretację uchylił jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Podkreślił, że nie wystarczy powołać się na przepisy, trzeba też odnieść się do argumentów podatnika, zwłaszcza tego, że pojęcie lokalu mieszkalnego należy rozumieć w sposób funkcjonalny. Fiskus powinien zbadać, czy o charakterze nieruchomości decyduje jej klasyfikacja w księdze wieczystej, czy też faktyczne wykorzystanie (sygn. I SA/Kr 253/23).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj