Holandia zamraża ponad 200 milionów euro rosyjskich aktywów. Rządy Australii i Japonii mówią o kolejnych sankcjach

0
308

Władze holenderskie poinformowały w czwartek, że zamroziły lub skonfiskowały ponad 200 milionów euro aktywów należących do osób fizycznych i firm z Rosji, które zostały objęte sankcjami w rezultacie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Nowe sankcje wobec osób, firm i instytucji nałożyły władze Australii i Japonii.

O zamrożeniu lub skonfiskowaniu przez holenderskie władze ponad 200 milionów euro aktywów należących do osób fizycznych i firm z Rosji, które zostały objęte sankcjami w rezultacie rosyjskiej inwazji na Ukrainę poinformował w czwartek prezes banku centralnego Holandii Klaas Knot.

Wcześniej holenderski minister finansów informował parlament, że Niderlandy zamroziły jedynie 6 milionów euro rosyjskich aktywów. – To rzeczywiście było niewiele, ale to była wielkość sprzed tygodnia. Spodziewamy się, że będzie to jeszcze więcej – powiedział Knot w programie telewizyjnym. – Mieliśmy na początku pewne problemy – przyznał.

Jacht należący do rosyjskiego oligarchy Igora SieczynaNICOLAS TUCAT / AFP / EastNews

Australia i Japonia zapowiadają kolejne sankcje

Australia zastosowała w piątek sankcje wobec 11 kolejnych rosyjskich banków, w tym banku centralnego i ministerstwa finansów obejmując nimi większość rosyjskich aktywów i instytucji zajmujących się zarządzaniem długiem Rosji – poinformowała szefowa MSZ Australii Marise Payne.

– Włączając [do sankcji – przyp. red.] Bank Centralny Rosji, Australia objęła nimi wszystkie rosyjskie instytucje rządowe odpowiedzialne za emisję i zarządzenie zadłużeniem tego kraju – oświadczyła Payne.

Z kolei rząd Japonii zapowiedział wprowadzenie sankcji wobec 15 osób fizycznych i 6 rosyjskich firm. Jak głosi komunikat objęci nimi będą wysokiej rangi przedstawiciele ministerstwa obrony oraz państwowa firma Rosoboronoexport zajmująca się eksportem broni.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Źródło zdjęcia głównego: NICOLAS TUCAT / AFP / EastNews

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj