8.4 C
Warszawa
poniedziałek, 26 września, 2022

I ty możesz nałożyć sankcje. 19 sposobów na zabranie pieniędzy Rosji

Musisz przeczytać

Mimo sankcji nałożonych na reżim Władimira Putina przez wiele państw i samą Unię Europejską nadal importujemy z Rosji paliwa kopalne. By ograniczyć finansowanie wojennej machiny, pomysłodawcy kampanii #mysanctions przedstawili listę 19 sankcji, które może zastosować każdy z nas. Jeden z nich mówił o tym we „Wstajesz i weekend” w TVN24.

Polscy praktycy marketingu pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Reklamy przygotowali kampanię „My Sanctions”, skierowaną do mieszkańców wszystkich państw UE. We współpracy z ekspertami do spraw energii opracowali listę 19 sankcji mających na celu ograniczenie importu paliw kopalnych z Rosji.

– Zwarliśmy szyki i zastanowiliśmy się, co możemy zrobić my jako ludzie. Skoro udała się pomoc uchodźcom z Ukrainy, nie na poziomie państwowym, tylko na poziomie społecznym, to być może, skoro politycy nie mogą się dogadać, kłócą się Orbanem i tak dalej, to może sankcje też można nakładać osobiście – powiedział w programie „Wstajesz i weekend” Mateusz Galica, partner zarządzający agencji Lata Dwudzieste.

– Okazuje się, że my jako kraje europejskie wydaliśmy na paliwa kopalne w Rosji 60 miliardów euro, to znaczy, że ponad 600 milionów euro dziennie wpływa na konto Putina. Można powiedzieć, że w ten sposób zafundowaliśmy tej machinie wojennej 15 tysięcy nowoczesnych czołgów. Więc zadajmy sobie pytanie, na co idzie ten gaz, na co idzie ta ropa – mówił gość TVN24.

Kampania #mysanctions – nałóż sankcje na PutinaMysanction.com

Lista „małych rzeczy, które można codziennie zrobić”

Zwrócił uwagę, że „gaz idzie na przykład na ogrzewanie, dlatego w jednym ze spotów jest mowa: obniż temperaturę o jeden stopień, bądź zdrowszy”. – Dzięki temu będziemy w stanie, policzyliśmy to w przypadku samej Polski, według obecnych cen, ponad miliard złotych mniej przesłać na rosyjskie konta – wskazał.

Kolejny pomysł w ramach kampanii #mysanctions, to przesiąść się z samochodu na rower. – Jeden dzień w tygodniu, to znaczy, że jedna siódma benzyny, którą przepalimy, może nie być kupiona, możemy nie budować zapotrzebowania na ropę naftową i nie kupować jej od reżimu Putina. Benefitów jest dużo, bo mniej pieniędzy płynie do Rosji, mniej dwutlenku węgla do atmosfery, my jesteśmy zdrowsi, a na końcu zostaje więcej pieniędzy – tłumaczył Galica.

Przekonywał, że opracowana w ramach kampanii lista sankcji nie powstała przypadkowo. – Myśmy zorganizowali think tank naukowców, ekspertów w dziedzinie energetyki i zmian klimatycznych i wspólnie wypracowaliśmy listę 19 sankcji, takich małych rzeczy, które można codziennie zrobić, nie wywracając sobie życia do góry nogami – wyjaśnił.

Kampania #mysanctions. "Zwarliśmy szyki i zastanowiliśmy się, co możemy zrobić my jako ludzie"

Kampania #mysanctions. „Zwarliśmy szyki i zastanowiliśmy się, co możemy zrobić my jako ludzie”TVN24

Pełną listę 19 sankcji proponowanych przez My Sanctions:

Zmniejszę prędkość na autostradach o co najmniej 10 km/h
Uniknę podróży służbowych, gdy istnieją alternatywy
Zrezygnuję z auta przynajmniej na jeden dzień w tygodniu
Wyłączę silnik przy postoju na dłużej niż minutę
Obniżę temperaturę ogrzewania w moim domu/pracy
Poprawię ciśnienie w oponach
Wybiorę produkty lokalne i ekologiczne
Skrócę sobie prysznice
Ograniczę czas pracy urządzeń elektrycznych
Załaduję pralkę/zmywarkę do pełna
Jeśli to możliwe, będę pracować z domu
Zmniejszę ilość wody w czajniku do koniecznej
Podniosę temperaturę na klimatyzatorze
Otworzę szybę zamiast korzystać z klimatyzacji w aucie
Nie wyprasuję moich ubrań
Użyję schodów zamiast windy
Ciepłej wody użyję tylko wtedy, gdy będzie to konieczne
Jeśli to możliwe, wybiorę pociąg zamiast samolotu
Zainwestuję w żarówki LED

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages / Anadolu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img
Najnowsze wiadomości

Niezbędnik przedsiębiorcy. CEIDG tylko w wersji online * Rachunki za energię firmy w domu * Kara umowna w kosztach – nie, a kurs na...

Wniosek o wpisanie firmy w CEIDG tylko online Jeszcze przez 2 lata będzie można na papierze składać wnioski o wpis...
- Reklama -

Więcej podobnych artykułów

- Reklama -