Indonezja ciekawym kierunkiem dla polskich eksporterów

0
143

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z KUKE

Indonezja jest największą gospodarką pośród krajów Azji Południowo-Wschodniej z PKB wynoszącym około 1 bln dolarów, co sytuuje ją na szesnastym miejscu pod względem wielkości gospodarki na świecie i siódmym pod względem parytetu siły nabywczej. W 2023 r. prognozowany wzrost gospodarczy Indonezji ma się mieścić w przedziale od 4,7 do 5,5 proc. a import rosnąć w średnim tempie ok. 11 proc. Priorytetowe programy rozwoju kraju przyjęte przez rząd Indonezji dotyczą m.in: produkcji przemysłowej, infrastruktury, cyfryzacji i sektora IT. Stwarza to korzystne warunki dla inwestorów zagranicznych w zakresie lokowania tam produkcji lub dostarczania usług. Indonezyjczycy chętnie widzą u siebie przedstawicieli sektorów takich jak: motoryzacja, elektronika, sprzęt medyczny i farmaceutyki, meble, żywność, turystyka, przemysł obronny.

Indonezja to wielki rynek. Jest to czwarty pod względem liczby mieszkańców (275 mln) kraj na świecie, o relatywnie młodej populacji, stale rosnącej klasie średniej, której konsumpcja napędza rozwój gospodarki kraju. W ostatnich latach bardzo dynamicznie zwiększył się popyt na zagraniczne towary z grupy dóbr przemysłowych i konsumpcyjnych. Co więcej, Indonezja poprzez przynależność do ASEAN umożliwia wejście na rynki pozostałych krajów Azji Południowo – Wschodniej, co łącznie oznacza rynek z ponad 650 milionami konsumentów.

Indonezja – coraz więcej transakcji z KUKE

Jak wskazują eksperci z Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) Azja Południowo-Wschodnia, z Indonezją jako największą gospodarką regionu, jest w ostatnich latach ostoją stabilnego wzrostu, a obroty w dwustronnym handlu Polski z Indonezją rosną. W br. według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) polski eksport towarów do tego kraju wyniósł 66 mln euro, notując zwyżkę o 18 proc. r/r. KUKE także zauważa rosnące zainteresowanie tym rynkiem. Ubezpieczona przez Korporację sprzedaż w 2022 r. zwiększyła się o 25 proc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj