Jak Polska chce zaangażować się w odbudowę Ukrainy?

0
78

– Biuro Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w Kijowie zamierzamy ponownie otworzyć do 21 czerwca br. A później chcemy otworzyć drugie biuro PAIH zlokalizowane w zachodniej części Ukrainy. To naturalny wybór, zważywszy na obserwowaną mocną relokację firm ukraińskich ze wschodu na zachód do regionu Zakarpacia. Ma to być biuro w stylu one-stop-shop przedstawiające nie tylko ofertę PAIH, ale też m.in. Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), która ma gwarantować kontrakty polskich firm związane z odbudową Ukrainy, co wymaga zmiana ustawy o Korporacji – wyjaśnia Jadwiga Emilewicz, wiceminister funduszy i polityki regionalnej i pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej. I jak dodaje, trwają też prace na powołaniem międzyresortowego zespołu dotyczącego polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowo-gospodarczej, w którego skład mają wejść przedstawiciele kluczowych polskicj resortów, w tym m.in. MRiT, MF, MAP, MŚ i MI. We współpracę instytucji i agend rządowych mają następnie włączyć się stowarzyszenia biznesowe. Dobrym przykładem jest Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), który ma już biuro w Kijowie. A jak podkreśla Emilewicz potrzebna będzie budowa ekosystemu polskich MŚP z firmami ukraińskimi. Sporą wiedzę jak działają te ostatnie posiada należący do PKO BP Kredobank będący największym aktywem polskim działającym na Ukrainie. Co ważne KredoBank działa też w rejonach objętych walkami. Jego pracownicy posiadają unikalną wiedzę w zakresie tego jak funkcjonuje ukraiński biznes. Drugi największy polski podmiot działający na Ukrainie to PZU i w tym przypadku chodzi o zwiększenie rozpoznawalności polskiego ubezpieczyciela.

Biznes ma też uczestniczyć w tzw. okrągłych stołach branżowych, które będą dotyczyły najbardziej zaangażowanych w odbudowę Ukrainy branż. A warto przypomnieć, że do PAIH, która prowadzi rejestr rodzimych firm zainteresowanych odbudową Ukrainy zgłosiło się juz ponad 2 tys. przedsiębiorstw. Jak wskazuje wiceminister Emilewicz są to przede wszystkim firmy budowlane (30 proc.) zarówno te trudniące się inwestycjami liniowymi, jak i kubaturowymi oraz wykończeniami, ale też firmy transportowe, logistyczne, a także te związane z cyfryzacją i ochroną zdrowia. PAIH przygotowuje aktualnie katalog przetargów, które będą wkrótce uruchamiane w różnych regionach Ukrainy. Regiony ukraińskie mają dużą autonomię, stąd zdaniem byłej wicepremier warto szybko nawiązać relacje z regionami zachodniej Ukrainy.

Aktywność na globalnych forach wsparcia Ukrainy

Polska ma też skoncentrować się na dyplomacji ekonomicznej związanej z odbudową Ukrainy na forach międzynarodowych. Chodzi tu o co najmniej trzy inicjatywy. Pierwsza to utworzona przez G7 wielostronna Platforma Koordynacji Darczyńców, która ma koordynować mechanizmy udzielania Ukrainie bieżącego, ale i długoterminowego wsparcia, także przy odbudowie kraju naszych wschodnich sąsiadów. W jej prace zaangażowane są też takie instytucje jak Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. – Chcemy, aby Polska została włączona w prace Komitetu Sterującego Platformą. Liczymy na wsparcie w tym zakresie ze strony m.in. Ukrainy i USA. Spotkam się wkrótce z ambasadorami wielu krajów w tej sprawie. A 21 czerwca br. w Londynie odbędzie się najbliższe spotkanie uczestników Platformy, w którym udział weźmie premier Mateusz Morawiecki – tłumaczy Emilewicz podkreślając, że udział przedstawiciela Polski w Komitecie jest niezbędny. – Towary i usługi od darczyńców będą finalnie przechodzić przez jedną granicę, a mianowicie granicę polsko-ukraińską, a naturalnym centrum spedycyjnym będzie Podkarpacie – dodaje była wicepremier.

Oksana Oczeretiana, członkini zarządu ukraińskiej Agencji Wsparcia Eksportu (Export Credit Agency Uk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj